Ką padarė žirklės

Atgal

Ką padarė žirklės

Ieva Naginskaitė

Leidykla: Dizaino fondas, 2018

Leidimo data 1961m.


Ieva Naginskaitė (1921-2012) gimė 1921 m. gegužės 26 d. Vilniuje, lietuvių pedagogų šeimoje. Lenkams užėmus Vilnių, jos tėvai kaip  nepageidaujami buvo deportuoti ir pasitraukė į Rokiškį. Rokiškyje prabėgo Ievos vaikystė, ji baigė gimnaziją ir po to kurį laiką  mokytojavo.
„Ką padarė žirklės“ galima rasti internete. Čia ji atsirado dėl pastaruoju metu populiarėjančių knygų vaikams tyrimų ir dėl retas knygas vertinančių bei kolekcionuojančių asmenų, kurie dalijasi unikaliais vaizdais. Vos 16 puslapių knygelė išskirtinė ir dėl neįprastos formos bei paveikslėlių dėliojimo galimybės, ir dėl 7 dešimtmečiui būdingos savitos estetikos, dizaino. Knyga vis dar atrodo naujai, tarsi būtų sukurta šiandien pačiu madingiausiu stiliumi...
„Ką padarė žirklės“ išties išsiskiria iš kitų Ievos darbų, knygelė jai buvo itin svarbi, nes ir sumanymas, ir įgyvendinimas nuo pradžios iki galo priklausė pačiai autorei. Ji buvo itin kūrybinga asmenybė: konstrukciniai gabumai reiškėsi visur, prie ko tik prisiliesdavo – ir scenografijos darbuose, ir iliustracijose, ir kasdienybėje. Man atrodo, ši knygelė, suteikdama galimybę vartant komponuoti vis kitus paveikslėlius, praėjusio amžiaus 7 dešimtmetyje kūrė tarsi 3D efektą.
Dailininkė nupiešė 9 gyvūnų ir 9 profesijų vyrų atvaizdus, iš viso 18 iliustracijų, kurias vartant galima sudėlioti 81 knygos atvertimą arba net 162 skirtingus personažus. Tais laikais tokia idėja turėjo atrodyti tikras stebuklas.