Prasmingi žingsniai į knygų šalį

Atgal

Prasmingi žingsniai į knygų šalį

  2018-05-07

Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena. Ši diena, sutampanti su žymaus danų pasakų kūrėjo H. K. Anderseno gimtadieniu, pasaulyje pradėta švęsti 1967 metais, o jos idėją iškėlė Tarptautinė vaikų knygos taryba. Ši diena paminėta Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus renginyje „Vaikystė knygų lydima“. Vyresn. bibliotekininkė Sigita Tvirkutienė susirinkusiam gausiam jaunųjų skaitytojų būriui pasakojo šios ypatingos dienos istoriją. Kasmet vis iš kitos pasaulio šalies iškeliauja vaikų rašytojo kreipimasis į mažuosius skaitytojus. 2018 m. ši galimybė suteikta latviams, švenčiantiems nepriklausomybės šimtmetį. „Vaikų knyga – tai pagarba mažųjų didybei“ – tokia skambia ir didžia mintimi, Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimo proga, į skaitytojus kreipėsi Inese Zandere (g. 1958 m.), daugiau kaip 30 knygų vaikams ir paaugliams autorė, vaikų literatūros leidyklos „Liels un mazs“ įkūrėja (2004), redaktorė. Plakatą sukūrė jaunas (g. 1981 m.), kūrybingas dailininkas Reinis Pētersonas, iliustravęs daugiau kaip 20 knygų. Abu autoriai yra H. Ch. Anderseno premijos nominantai.
Vyresn. bibliotekininkė Nadiežda Ivanova teatralizuotai pristatė populiariausias knygas vaikams. Žiūrovai dalyvavo garsiniuose knygų skaitymuose, sekė pasakas su bibliotekos lėlių teatro „Padaužiukai“ lėlėmis, žaidė literatūrinius žaidimus.
Renginys vyko mokinių pavasario atostogų metu, tad biblioteka sulaukė skaitytojų ir iš kitų miestų. Sesutės Alvilė ir Girmantė Zolubaitės iš Vilniaus susirinkusiems dovanojo muzikinę programą, kurioje visus užbūrė fleitos ir smuiko garsais.
Viena minėjimo šventė veja kitą. Kaip ir kasmet, balandžio 23–29 dienomis visose šalies bibliotekose vyko Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Bibliotekininkai kvietė savo bičiulius, lankytojus, skaitytojus, skaitymo ir kitų šviečiamųjų ir lavinamųjų veiklų gerbėjus į renginius, naujų knygų pristatymus, konferencijas, diskusijas, filmų peržiūras, susitikimus su knygų autoriais. Šių metų Lietuvos bibliotekų savaitės vienijanti tema mums visiems primena, kad „Kartu mes kuriame ateitį“.
Vaikų ir jaunimo skyrius sukvietė knygos bičiulius į Rokiškio rajono mokyklų trečių klasių mokinių varžytuves ,,Knygius – 2018“. Atvyko komandos iš M/D „Ąžuoliukas“ ir Senamiesčio progimnazijos mokyklos. Komandos varžėsi prisistatymo, knygų reklamos, kapitonų, mįslių ir kt. užduočių rungtyse. Šiais metais sėkmė nusišypsojo M/D „Ąžuoliukas“ trečiokų komandai ,,Knygų draugai“ (mokytoja Giedrė Narkūnaitė). Varžytuvių nugalėtojų komanda apdovanota diplomu ir dovanų kuponu - susitikimu su rašytojais Pauliumi Juodišiu, Virgiu Šidlausku. Antros vietos laimėtojai Senamiesčio progimnazijos komanda ,,Knygiukai“ (bibliotekininkė Edita Čelkienė) - diplomu ir bibliotekos edukacine programa. „Mielieji knygų bičiuliai, mums labai buvo smagu su Jumis susitikti, pažaisti bei prisiminti, koks nuostabus ir stebuklingas yra knygų pasaulis. Tad linkime nenutraukti glaudžios draugystės su knyga, dažniau lankytis bibliotekoje“ – tokiais žodžiais atsisveikino renginio organizatoriai.
Balandžio 27 d. bibliotekoje buvo paskelbta skaitymo skatinimo akcija, įprasminanti Lietuvos valstybingumo atkūrimo jubiliejų „Skaitykime reikšmingiausias Lietuvos šimtmečio knygas“. Akcija truks iki gruodžio 1 d. Užsiregistravę akcijos dalyviai, perskaitę daugiausia lietuvių autorių knygų, bus apdovanoti prizais baigiamajame renginyje gruodžio mėnesį. Akcijos pristatyme dalyvavo J. Tūbelio progimnazijos pradinukai, kurie susipažino su spaudinių paroda, skirta šiai progai.
Parodoje – reikšmingiausi lietuvių vaikų ir jaunimo literatūros kūriniai. Skaitomiausios knygos: Justino Marcinkevičiaus „Grybų karas“, „Voro vestuvės“, Eduardo Mieželaičio „Zuikis Puikis“, Vytės Nemunėlio „Meškiukas Rudnosiukas“, Kęstučio Kasparavičiaus „Trumpos istorijos“ ir kitos pateko į Lietuvos šimtmečiui skirtą sąrašą „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“. Pirmajame dešimtuke – eiliuoti tekstai, Salomėjos Nėries „Eglė Žalčių karalienė“, Sigito Gedos „Baltoji varnelė“ ir Maironio „Jūratė ir Kastytis“. Toliau sąraše  realistinė proza, liaudies pasakos ir smulkiosios tautosakos rinkiniai. Vaikai renginio metu dalinosi įspūdžiais apie knygas, kurias jau perskaitė, vyko S. Nėries kūrinio „Senelės pasaka“ ir kitų knygelių garsinis skaitymas. Renginio metu vyresn. bibliotekininkė Vida Ruželienė knygeles jauniesiems bibliotekos lankytojams pristatė leidinius: Selemono Paltanavičiaus „Gamtos metų ratu“, „Lietuvos etnografinių regionų lopšinės“ su papildyta realybe. Vaikai ne tik skaitė, bet ir susidomėję stebėjo, kaip, į knygos puslapius nukreipus mobilųjį telefoną ar planšetę, atgyja juose esantys vaizdai bei personažai, klausėsi lopšinių, gėrėjosi atgijusiais žvėreliais.
Įprasminkime Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, skaitydami lietuviškai geriausias lietuvių autorių knygas vaikams!
 
Vyresn. bibliotekininkė Nadiežda Ivanova