Literatūrinė popietė „Jaučiuosi atradusi save“

Atgal

Literatūrinė popietė „Jaučiuosi atradusi save“

Obelių miesto biblioteka


Rugsėjo 11 d. 14 val. į Obelių miesto bibliotekos literatūrinę popietę „Jaučiuosi atradusi save“, kuri skirta tradicinei Obelių miesto šventei – 19-ajai „Obelinei“, susirinko būrys kultūrai neabejingų smalsuolių.  
Jau tapo tradicija per šią šventę į Obelių miesto biblioteką pasikviesti žinomus žmones turinčius ryškias sąsajas su Obeliais. Bibliotekoje jau svečiavosi japonologė, knygų vertėja Jurgita Polonskaitė-Ignotienė, žaidimo „Auksinis protas“ nugalėtojas Jonas Mikalkėnas, dainininkė Nijolė Tallat-Kelpšaitė, žurnalistė, knygų autorė Gabija Vitkevičiūtė su vyru (aitvarų pilotu) Jurgiu Pauliuku, karpinių meistrė, knygų autorė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė, geologijos mokslų daktaras, knygos autorius Kęstutis Kadūnas bei Bajorų kultūros centro Mėgėjų teatro „Šnekutis“ aktorės teatrališkai pristačiusios Obeliuose žinomo meilės lyriko, kunigo Antano Vienažindžio gyvenimą. Na o šią šventinę dieną bibliotekoje svečiavosi Obeliuose gimusi ir augusi chemikė, mokslininkė, profesorė, Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslo tarybos pirmininkė, knygos „Chemija eiliuotai“ autorė, visapusiškai kūrybiška asmenybė Rasa Pauliukaitė.
Bibliotekininkės pasveikino visus susirinkusius į šią popietę, pristatė svečius, pasidžiaugė aktyviais bibliotekos lankytojais, skaitytojais, kurie dalyvauja visuose bibliotekos organizuojamuose renginiuose.
Pradžioje, visiems šios šventinės „Obelinės“ popietės dalyviams, buvo plačiau pristatyta viešnios Rasos Pauliukaitės biografija. Apie šią moterį tikrai buvo ką pasakyti. Kelis mėnesius ar ilgiau trunkančios stažuotės įvairiose pasaulio šalyse, gebėjimas bendrauti penkiomis kalbomis, noras žmonijai palikti kažką praktiško – tokiu ritmu gyvena Rasa Pauliukaitė. Suteikus Rasai žodį, moteris mums dar išsamiau papasakojo apie save, chemijos pasaulį, savo kūrybą, pomėgius ir ne tik...
Kaip pati moteris teigė, ji nuo mažens buvo moksliukė. „Pats geriausias žaislas būdavo knyga“. Kai draugai artėjant šventėms tėvų prašydavo išsvajoto žaislo, ji – knygos. Pirmas Rasos noras buvo būti balerina, o antras – aktore. Jau mokydamasi mokykloje norėjo tapti mokytoja. O vyresnėse klasėse, prisižiūrėjusi detektyvų, norėjo būti policijos eksperte ir tyrinėti įkalčius. Beje, tada jau kirbėjo noras tapti mokslininke, profesore, bet jai tai atrodė utopija, nes tik labai protingi žmonės gali tapti mokslininkais. Vis dėlto šiam norui buvo lemta išsipildyti su kaupu. Už atrastą chemiją ir netgi gyvenimo pamokas Rasa yra dėkinga – šviesaus atminimo chemijos mokytojai Malvinai Galinskienei, kuri jai, paauglei, patraukliai ir įdomiai nušvietė chemijos paslaptis.
Rasa prisiminė, kad nuo vaikystės labai mėgo rankdarbius ir darbų pamokas. Ji galėdavo valandų valandas ką nors kurti, todėl nusprendė, kad taps technologijų mokytoja. Tokia specialybė buvo tik tuometiniame Vilniaus pedagoginiame institute. Tuo metu taikomieji darbai buvo suporuoti su chemija. Todėl Rasa ir tapo chemike. Pradėjusi mokytis jau pirmame kurse suprato, kad rankdarbiai labiau tinka laisvalaikiui, o Rasos vieta yra ten, kur reikia spręsti uždavinius, taigi, chemija liko svarbesnė ir ji tapo chemijos mokytoja. Kurį laiką padirbėjusi mokykloje chemijos mokytoja, Rasa Pauliukaitė nusprendė tęsti savo studijas ir eiti vingiuotu mokslo keliu, lydima eksperimentų ir daug kūrybos. Rasa labai išsamiai papasakojo kuo šiuo metu užsiima chemijos srityje, plačiau pristatė nanotechnologijų ir biojutiklių reikšmę, pasidžiaugė, ką visai netyčia išrado savo laboratorijoje...
Kartą Rasa parašė eilėraštį apie chemiją ir vienas iš artimųjų pasakė, kad tai labai tinkama metodinė medžiaga „humanitarams mokytis chemijos“. Tie žodžiai ir buvo iniciatorius tos grandininės reakcijos, kuri pavirto eiliuota knyga pavadinimu „Chemija eiliuotai“ jauniems žmonėms. Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslo tarybos pirmininkės prof. dr. Rasos Pauliukaitės 2019 m. išleista knyga „Chemija eiliuotai” pelnė specialų FTMC apdovanojimą „Už poeziją chemijoje”. Ši knyga vienintelė tokia visoje Lietuvoje ir (galbūt) pasaulyje. Kūrėja negailėjo gerų žodžių prisidėjusiems prie jos knygos redagavimo, apipavidalinimo, išleidimo. Taip pat paskaitė kelis eilėraščius iš šios eiliuotos knygos. Nuostabu tai, kad moteris rašo eiles ir aukštaičių tarme. Popietės metu perskaitė sukurtą eilėraštį net apie Obelius ir „Obelinę“. Šis eilėraštis, kaip ir kiti vėliau skaityti tarmiški eilėraščiai, susilaukė garsių ovacijų, o už šmaikštumą – garsaus žiūrovų juoko. Nusprendėme, jog ši kūryba tikrai verta dėmesio.
Rasa teigė, kad tarp mokslo ir meno riba yra miglota, todėl kartais pati nežinanti, kada yra mokslininkė, o kada menininkė, bet yra tikra, kad negalėtų būti tik viena iš šių dviejų. Po intensyvios darbo dienos Rasa atsigauna užsiimdama rankdarbiais, ko yra išmokusi iš savo mamos ir senelės. Stažuodamasi svetur pramoko naujos nėrimo technikos, kuria atlikti darbeliai verčia aiktelėti kitus. Mokslininkė yra atradusi ažūrinius nėrinius, kurie jai suteikia dvasinį nusiraminimą. Moteris plačiau papasakojo iš kur atsirado ši nėrimo technika, kiek laiko reikia sukurti, kokį nors darbelį, taip pat pristatė labai įdomų, nematytą įrankį - pagalvėlę, kurios pagalba gimsta  nuostabūs darbai. Džiaugiamės, jog turėjome galimybę Rasos Pauliukaitės rankdarbių parodą surengti ir Obelių miesto bibliotekoje. Po šios popietės kvietėme svečius ją apžiūrėti.
Nuostabu tai, kad knyga „Chemija eiliuotai“ pasiekė mūsų Obelių miesto biblioteką. Šios knygos dėka daugiau sužinojome apie šią talentingą moterį. Popietės pabaigoje visi nuoširdžiai dėkojome Rasai Pauliukaitei už dalyvavimą Obelių miesto bibliotekos literatūrinėje popietėje „Jaučiuosi atradusi save“. Viešniai negailėta žiūrovų plojimų, gražių žodžių, linkėjimų, gėlių, dovanų primenančių Obelius. Sklindanti šiluma ir jaukumas – štai tokia atmosfera vyravo šioje popietėje. Nepaprastai įdomi pažintis bei prasmingai praleistas laikas visiems išliks ilgam. Rasa tikrai pajuto, kad obeliečiai ja didžiuojasi!  
Tariame ačiū visiems prisidėjusiems prie popietės organizavimo ir žinoma dalyvavusiems bei kūrusiems geras emocijas.
Dalijamės įamžintomis popietės akimirkomis, kurias užfiksavo Iveta Vaitkevičiūtė, Paulius Kijauskas.
 
Obelių miesto filialo vyresn. bibliotekininkės G. Deksnienė ir D. Šimėnaitė