Kavoliškio bibliotekoje edukaciniai užsiėmimai „Veliam vėlinėlį, darom kamuolėlį“

Atgal

Kavoliškio bibliotekoje edukaciniai užsiėmimai „Veliam vėlinėlį, darom kamuolėlį“

Kavoliškio kaimo biblioteka


Sklando legenda, jog pirmasis kilimas atsirado Nojaus laive, kai laivu plaukusių avių vilnos krito ant grindų, drėko ir buvo trypiamos kanopų. O kai avys paliko laivą, ant grindų gulėjo šiltas vilnonis kilimas. Vėlimas yra viena seniausių vilnonių audinių gamybos technikų, kuri nėra užmiršta iki šių dienų.
Nors šiais laikais yra daugybė medžiagų, kurios gelbsti nuo šalčio, tačiau velti vilną žmonės nepamiršo. Šiandien ši viena iš seniausių tekstilės rūšių vėl tapo aktuali ir madinga. Pusiau užmirštas amatas atgimė šiuolaikinėje mados industrijoje, o veltinis, pagamintas pagal senovinę technologiją, įgavo daug naujų spalvų. Vilna nuo pat akmens amžiaus iki dabar, buvo ir yra vertinama kaip vienas geriausių natūralių audinių. Vilna ne tik puikiai šildo, bet ir yra atspari dėvėjimuisi, glamžymuisi, turi savybių išstumti drėgmę.
Kavoliškio bibliotekoje rugsėjo 10 dieną vyko edukaciniai užsiėmimai „Veliam vėlinėlį, darom kamuolėlį“. Vis dėlto vėlimas – nelengvas darbas, kuriam reikia daug fizinių jėgų. Ilgai ir intensyviai veliant pavargsta rankos, nugara. Daugelis amatininkų, užsiimančiu šiuo amatu, sako, jog darbui reikia kantrybės. Tačiau kai veliama savo malonumui, darbas veikia kaip būdas atsipalaiduoti. Čia susirinkusios moterys kruopščiai ir kantriai vėlė, rezultatas buvo pasiektas.
Edukacijos metu buvo veliamos šlepetės. Šypsenos veide ir gera nuotaika parodė, kad tai prilygsta meditacijai. Nuvelti gaminiai – tai jaukumo, šilumos ir geros savijautos garantas visai šeimai, ištisus metus. Edukaciją vedė Rokiškio rajono savivaldybės J. Keliuočio viešosios bibliotekos Kriaunų filialo bibliotekininkė  Rasa Striungytė, kuri patikino, jog įgūdžiai susiformuoja dirbant – iš karto paėmus vilną neišeis taip, kaip galvoji.
Pirmiausia – tai džiaugsmas ir geras laiko praleidimo būdas, kupinas atradimų. Vilna – labai universali medžiaga, iš kurios gali pasigaminti ir batus, ir paltą, ir suknelę, ir šalikėlį. Taip pat galima pasidaryti kokią nors interjero detalę, pavyzdžiui, šviestuvo gaubtą, paveikslą ar kilimėlį. Bet kuris gaminys gali tapti ir puikia dovana.
Kavoliškio filialo vyresn. bibliotekininkė Jūratė Bulavienė