Unabomberio manifestas

Unabomberio manifestas

Theodore'as Kaczynski

Leidykla: Knygų ministerija, 2021 m.Theodor Kaczynski (g. 1942 m.) – JAV matematikas, pagarsėjęs savo kova prieš technologijų raidą. Jo laiškai–bombos pražudė tris žmonės ir sužeidė dar 29.
Tai 35 000 žodžių manifestas, kurį parašė serijinis sprogdintojas, JAV žiniasklaidos pramintas Unabomberiu. Siekiant sustabdyti tolesnius išpuolius, jam pačiam reikalaujant, 1995 m. rugsėjo 19 d. šį tekstą išspausdino „The New York Times“. Nors spauda tuo metu praminė tekstą bepročio rašliava, manifestas sužavėjo ryškiausius žmonijos protus, o šiandien darosi tiesiog neįmanoma ignoruoti tiesos, slypinčios jo autoriaus perspėjimuose. Mes tapsime visiškai priklausomi nuo technologijų, kurios darysis vis sudėtingesnės ir palies visus mūsų gyvenimo aspektus. Mūsų asmeniniai duomenys bus sunkiai apsaugomi ir valdomi didžiųjų korporacijų bei politikų, kurie sieks mus išnaudoti. Dėl technologijų suklestėjimo mes sirgsime depresija, o mūsų vaikai rizikuos perdozuoti narkotikų. Visiems mums katastrofiškai trūks gyvenimo prasmės... Unabomberio ateities vizija tapo mūsų visuomenės realybe.

Šis tekstas (kurio dėka, beje, Unabomberis galiausiai buvo identifikuotas ir sučiuptas) – genialus traktatas apie išgyvenimą laikais, kurie mūsų dar laukia – kai suklestės dirbtinis intelektas ir išnyks galutinė riba tarp žmonių ir mašinų.