Su lėle ir pasaka skaitytojo širdies link

Atgal

Su lėle ir pasaka skaitytojo širdies link

VB vaikų ir jaunimo skyrius


Rugsėjo 30 d. Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje įvyko seminaras „Lėlių ir pasakų terapija“.Vykdydamos projektą „XXIV Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalis „Kai atgyja lėlės“, seminarą organizavo vaikų ir jaunimo skyriaus bibliotekininkės. Jame dalyvavo Aukštaitijos regiono viešųjų bibliotekų vaikų literatūros skyrių specialistai, kultūros, švietimo darbuotojai, besidomintys lėlių ir pasakų terapijos galimybėmis edukaciniame darbe. Seminarą vedė teatrologė, dramos pedagogė ir aktorė, Klaipėdos miesto socialinės paramos centro užimtumo specialistė, Lietuvos meno terapijos, Lietuvos biblioterapijos asociacijų narė, virtualios kūrybinės, edukacijos ir terapijos erdvės Salomėjos „Pasakų akademija“ įkūrėja Salomėja Burneikaitė.
Remdamasi ilgamete savo patirtimi socialinio darbo srityje, lektorė supažindino dalyvius su lėlių terapijos galimybėmis edukaciniame darbe, per pasakos ir lėlės fenomeną teoriškai ir praktiškai atskleidė vidinio augimo evoliuciją nuo vaikystės iki brandos. Įvesdino į žaidybinio dialogo erdvę, atskleisdama ryšį tarp vaikystės pasakos ir vaikystės lėlės. Pasak S. Burneikaitės, lėlės – ne tik teatro atributas. Jos įvairiais būdais lydi žmogų nuo vaikystės, kaip ir pasaka. Tiek lėlė, tiek pasaka – artimos žaidimų draugės, galinčios tapti suaugusiųjų talkininkėmis bendraujant su vaiku. Jos – puikios, paveikios terapinės priemonės, kai tenka atstatyti kartais prarastą trapų ryšį tarp suaugusiojo ir vaiko, galbūt, perdaug sudėtingame šiuolaikiniame pasaulyje. Lėlės gali padėti žmogui sveikti, stiprėti, laisvėti ir vaduotis nuo baimių. Seminaro dalyviai turėjo galimybę pasigaminti po ypatingą su plakančia širdele lėlę, tapsiančia tarpininke tarp suaugusiojo ir vaiko.
Seminaras suteikė žinių, galinčių  padėti suaugusiems kurti saugesnius ryšius su negalią turinčiais vaikais, įkvėpė nepaprastų idėjų kūrybiškam bendravimui. Dalyvius patraukė lektorės kompetencija, gebėjimas įdomiai suderinti teoriją bei praktines užduotis, pateikti aktualią informaciją. Visi dalyvavusieji liko labai patenkinti įdomiu, kūrybingu, įvairiapusišku lektorės S. Burneikaitės darbu.
Gan dažnai bibliotekose teikiame biblioterapijos paslaugas skaitytojams, kada bibliotekininkės veda edukacines programas, kūrybines dirbtuvėles, stato lėlių teatro spektaklius, bendrauja su skaitytoju, rekomenduoja knygas, galinčias jam pagelbėti. Tai yra rūpestis skaitytoju, artimo globos išraiška, naudojant bibliotekinio aptarnavimo priemones.
Po seminaro aptarimo vyko Aukštaitijos regiono bibliotekų kūrybinių darbų konkurso - parodos „Su lėle ant pasakų sparnų“ pristatymas ir dalyvių apdovanojimai.
Dalyviai iš pasirinktų patikusių knygų kūrė rankų darbo literatūrinius personažus: siuvo, nėrė, vėlė, gamino pirštukines, pirštinines ir net lėles ant šaukštų.
Parodoje eksponuojama 61 lėlė iš 26 knygų vaikams. Darbai atkeliavo iš Panevėžio, Biržų, Visagino, Trakų bibliotekų. Dalyvavo Rokiškio rajono bibliotekininkės ir skaitytojai iš Kamajų, Kriaunų, Panemunėlio gelž. st., Bajorų, Juodupės, vaikų ir jaunimo skyriaus.
Buvo išskirtos kategorijos: 5-12 metų amžiaus vaikų, šeimų ir bibliotekininkų. Konkursinius darbus padėjo atrinkti komisijos narės: Rokiškio rajono savivaldybės švietimo centro metodininkė Rosita Lasienė, Rokiškio krašto dailininkė Asta Keraitienė, Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos projektų koordinatorė Rasa Vingelienė.
Vaikų kategorijoje I vieta skirta daugiausiai komisijos narių simpatijų sulaukusiai  Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Kamajų filialo skaitytojai Enolai Gabytei, kuri pristatė elegantiškas grafienes Vyšnias iš Dž. Rodario knygos „Čipolino nuotykiai“. Parodos lankytojų prizas skirtas Elijai Paunksnytei už pagrindinį knygos personažą Čipoliną iš Dž. Rodario knygos „Čipolino nuotykiai“.
Šeimų kategorijoje I vietą laimėjo Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus skaitytojos Inga Belovienė su dukryte Elze už fantastišką ir nenuspėjamą raganą Lilę iš Knister knygos „Ragana Lilė ir drakono knyga“. Lankytojai savo prizą skirė Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Bajorų filialo skaitytojoms iš Bajorų lėlių teatro „ČIZ“ už nenuoramą Giliuką iš Vyt. Petkevičiaus knygos „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“.
Bibliotekininkų kategorijos I vietos nugalėtojos titulas teko Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Kučgalio struktūrinio padalinio bibliotekininkei Dianai Stepanovai už simpatišką kiškutę Luną iš knygos „Kaip kiškis mokėsi drąsos“. O lankytojų prizas - Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Smėlynės bibliotekos bibliotekininkei Daivai Stropaitienei už du ožiukus iš lietuvių liaudies pasakos „Du ožiukai ant liepto“.
Dėka projekto ,,XXIV Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalis „Kai atgyja lėlės“ rėmėjų Lietuvos kultūros tarybos, Rokiškio rajono savivaldybės administracijos, informacinių rėmėjų „Gimtasis Rokiškis“, „Rokiškio sirena“, partnerių Rokiškio švietimo centro, Rokiškio kultūros centro įvyko reikalingos ir naudingos veiklos tiek bibliotekos skaituytojams, tiek bibliotekininkams bei visiems besidominties lėlių teatru ir pasakų pasauliu.
Džiaugiamės bibliotekininkų ir skaitytojų kūrybiniu bendradarbiavimu, aktyvumu, žavimės jų meniniais sugebėjimais, pagarba ir meile knygai. Dėkojame jums už gerumo kibirkštelę, įžiebiančią žmonių širdyse norą kurti, skleisti gėrį ir grožį. Išradingai taikant įvairias meninės raiškos formas ir technikas, pagaminti mėgstamiausi knygos personažai – lėlės eksponuojamos vaikų ir jaunimo skyriaus parodoje „Su lėle ant pasakų sparnų“.
Projekto vadovė, vaikų ir jaunimo skyriaus vyres. bibliotekininkė edukacijai Nadiežda Ivanova