„Pirmosios pradalgės“ šventė-varžytuvės Konstantinavoje

Atgal

„Pirmosios pradalgės“ šventė-varžytuvės Konstantinavoje

Konstantinavos kaimo biblioteka


Birželis – ne tik vasaros, bet ir šienapjūtės pradžia. Atėjusi vasara žemdirbius ragina sukrusti ir rimtai kibti į darbus. Nuo seno įprasta, kad šienapjūtės pradžią skelbia Šv.Antanas. Tačiau šiemet tas nelemtas Corona virusas pakoregavo visų mūsų gyvenimus, todėl ir tradicinę, jau aštuntąją šienapjūtės pradžios šventę-varžytuves teko pavėlinti.
Pirmiausia buvo surengta edukacinė diena „Senosios šienapjūtės tradicijos“. Jaukiame bibliotekos ir bendruomenės namų kiemelyje bendruomenės moterys V. Siniauskienė ir Z. Maldūnienė, traukdamos iš krepšelių ąsotėlius ir valgius, pasakojo, kokį lauknešėlį suruošdavo šeimininkės šienpjoviams. Vienas iš pagrindinių valgių lauknešėlyje būdavo naminė ruginė duona.  Kaip jos ir dabar  išsikepti, mokė Kazliškio seniūnijos vyresnioji specialistė kultūrai Svetlana Šerepkienė. Ji visiems norintiems padalino po saujelę raugo, kad pradėtų kepti naminę duoną. Tuo tarpu vyrai aiškino, kaip padaryti grėbliakotį ir išplakti dalgį.
Gamta nepripažįsta jokių karantinų ir lankų žolynai gyvena savo ritmu, todėl varžytuvių dieną šienpjoviams teko galynėtis su daug tvirtesne žole nei ankstesniais metais. Skambiomis žiobiškiečių dainomis į lankas palydėti  dvylika šienpjovių, plieskiant vidurdienio kaitrai, braukdami prakaitą, guldė lygias pradalges, o varžytuvių arbitrai uoliai tikrino kiekvieno šienpjovio darbą. Grėbėjėlės gaivia klevų sula stengėsi atgaivint pavargusius šienpjovius ir juos pastiprinti lauknešėlių valgiais. Po sunkaus darbo sugrįžusius šienpjovius ir žiūrovus skambia daina pasitiko Obelių seniūnijos kapela „Malūnas“, o kol arbitrai skaičiavo rezultatus, išalkę dalyviai gardžiavosi skania sriuba, gaivinosi sula ir gaiva, sykiu su „Prisijungusi Lietuva“ komanda sprendė įvairias užduotis. Suskaičiavus rezultatus paaiškėjo, kad šienpjovių šienpjovio vardą iškovojo Rytis Rauplys iš Uvainių kaimo Kazliškio sen., antrąją vietą teisėjai skyrė Kęstučiui Grigaravičiui iš Rokiškio, o trečiąją – konstantinaviečiui Juozui Purtuliui.
Pasidžiaugę smagia diena Konstantinavoje, pasiklausę smagių dainų, pasivaišinę tradiciniais šienapjūtės valgiais, šventės svečiai neskubėjo skirstytis, o dalinosi įspūdžiais, prisiminimais apie senąsias tradicijas, žaidė žaidimus ir ratavo ratelius. Visi linkėjo, kad tradicinė šventė būtų tęsiama dar daug daug metų.
Vyresnioji bibliotekininkė Irena Žindulienė