Apie peles ir žmones

Apie peles ir žmones

Johnas Steinbeckas
Leidykla: Jotema, 2019

Romanas pirmą kartą išleistas JAV 1937 metais. Jame pasakojama apie du klajūnus, didžiosios krizės metais ieškančius atsitiktinio darbo šalies pietinėse valstijose.
„Apie peles ir žmones“ siužetas vyksta Kalifornijos slėnyje, šalia Salinas upės stovinčioje turtingoje fermoje. Į ją keliauja du draugai – smulkaus sudėjimo, atsargus bei protingas George‘as Miltonas ir Lennie Smallas, nepaprastai stiprus, bet protiškai atsilikęs milžinas, mylintis mažus gyvūnėlius. Fermoje jie planuoja nusisamdyti sezoniniams lauko darbams ir užsidirbti pinigų savo svajonei. Lennie vis kalba apie triušių veisimą, o George‘as jam pritaria, kalbėdamas apie galimybę nusipirkti gabaliuką žemės ir gyventi joje be rūpesčių.
Bet fermoje viskas susiklosto nesėkmingai. Savo jėgos nesuprantantis ir jos nevaldantis Lennie nuolat patenka į skaudžias situacijas su gyvūnais ir žmonėmis, kol galiausiai vieną dieną įvyksta tragedija, amžiams supynusi George‘o ir Lennie likimus.

Johnas Steinbeckas „Apie peles ir žmones“ pradėjo rašyti 1936 metais, gavęs dienraščio „San Francisco News“ užsakymą ištirti situaciją Kalifornijoje migruojančių darbininkų aplinkoje. Šis tyrimas, surinktos detalės, išgirstos darbininkų istorijos tapo romano pagrindu. Kritikai romane išskiria kelis pagrindinius motyvus – amerikietiškos svajonės kritiką, apgailėtiną moterų teisių būklę JAV ir tikros, stiprios draugystės išskirtinumą.