Paroda „Virtualus susitikimas su literate Stase Junokiene“

Paroda „Virtualus susitikimas su literate Stase Junokiene“

  2020-08-03

Pavasaris turtingas atmintinomis dienomis, istorinėmis datomis, skirtomis knygai, poezijai, kalbai, kultūrai, kūrėjams, rašytojas, knygnešiams, Nacionalinei bibliotekų savaitei ir t. t. Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje buvo planuotas susitikimas su literate Stasele Junokiene. Tačiau susidarius ypatingai situacijai Lietuvoje, teko perkelti jį į virtualią erdvę.
Rokiškio literatų klubo „Vaivorykštė“ narė S. Junokienė, bene vienintelė rajone, yra parašiusi  ir išleidusi vaikiškų eilėraščių knygelę „Pavasario upeliai“ (2006). Tais pačiais metais mūsų skyriuje buvo organizuotas ką tik išleistos knygos pristatymas, kurioje vaizdžiai eiliuojama apie metų laikus, gamtos pokyčius, tradicines šventes ir kitas linksmybes. Jautrios sielos autorė prisipažino, kad rašyti pradėjo jau besimokydama vidurinėje mokykloje. Kad smagiausia rašyti yra vaikams, o rimtų eilėraščių suaugusiems rašyti nenori, nes dėl jų labai nervinasi, ateina sunkūs prisiminimai, norisi verkti...
Tačiau po metų skaitytojus pasiekia antroji eilėraščių knyga „Gyvenimo taurė“ (2007), kurioje sudėti rimti eilėraščiai. Ilgai stalčiuose gulėję posmai sulaukė savo eilės. Kaip pati sako, rašo apie viską, ką mato, ką patiria aplinkui. Eilėraščiuose literatė ilgesingai kalba apie praeitį, apie artimuosius, draugus, sielvartauja dėl paprastų Lietuvos žmonių kasdienybės...
Savo jubiliejinius metus Staselė (gimė 1939 m. Gurų k. Kupiškio r.), sumanė papuošti nauja poezijos knyga „Pilni aruodai išminties...“ (2019). Tai tęsinys jau išleistų dviejų knygų. Kūryba išlieka gili ir prasminga, lengvai išdėstytos mintys ir paprastai perteikta idėja. Knygoje yra visko: ir pamąstymų, ir ilgesio, ir širdies šauksmų, ir motinos meilės, ir meilė tėviškės, ir močiutės eilėraščių bei pasakų mažiesiems.
Visų trijų knygų ruošimu ir spausdinimu rūpinosi Bajorų kaimo kultūros namų režisierė Nijolė Čirūnienė. Ji pasakoja, kad autorė yra meniškos sielos moteris. Jos eiliavimo maniera skambi, lakoniška, paprasta ir aiški, suprantama eiliniam žmogui, vaikui. - „Prie knygų leidybos dirbau ilgai ir kruopščiai. Labai norėjosi, kad knygos būtų patrauklios skaityti, atskleistų autorės asmenybę ir rašymo stilių. Manau, kad pavyko. Džiaugiuosi bendru kūrybos rezultatu“.
S. Junokienės kūryba yra publikuota poezijos almanachuose „Vaivorykštė“, žurnale „Prie Nemunėlio“, rajono laikraščiuose „Gimtasis Rokiškis“, „Rokiškio pragiedruliai“ ir kt. Taip pat ji aktyvi įvairių literatūrinių ir kultūrinių renginių dalyvė, kuriuose pristato savo naujausius eilėraščius.
Man, asmeniškai, patinka šios literatės eilėraščiai vaikams, nes posmai paprastais žodžiais pasakoja nepaprastai jaukias ir pamokančias, eiliuotas istorijas, skirtas visiems jauniesiems skaitytojams. Tad kviečiu pasinerti į virtualų susitikimą su autorės eilėmis ir pasakomis.