Nertų darbų paroda „Minties ir rankų darna“

Nertų darbų paroda „Minties ir rankų darna“

  2020-08-03

Gyvenime būna akimirkų, kada aplanko įvairiausios mintys apie gyvenimo prasmę, lengvos, šiltos ir spalvingos svajonės. Jos užvaldo taip, kad akimirkai nutrūksta realybės garsai, pamirštamas per televizoriaus ekraną žiūrimas filmas. Ir tokių svajonių fone pasineriama į kūrybinį procesą – gimsta rankų darbo kūrinys – mezginys ar nėrinys.
Mezgimas ar nėrimas – savotiškas atsipalaidavimas, relaksas. Turbūt ne visi žinome, kad „pirmieji mezgėjai buvo vyrai. Jie labai saugojo šią savo privilegiją, o už savo monopoliją kovojo specialiais įstatymais“. (www.karalija.lt). Mezginiais puošdavo austinius drabužius. Vasarai megzdavo iš lininių, medvilninių verpalų, o jau, orams atvėsus, iš vilnonių. Skyrėsi kasdienių ir išeiginių mezginių raštai, spalvos.  Mezginiai prisidėjo prie drabužių dėvėjimo kultūros ir etiketo formavimo.
Nėrimo techniką žmonės taip pat žinojo labai seniai. Nėrė tuomet žuvies kaulu tinklus ir virves. Tai irgi buvo vyrų privilegija. O štai nėrimą plonu vąšeliu iš labai plonų siūlų populiarino moterų vienuolynų vienuolės. Nerti mokėsi aristokratų šeimų mergaitės ir net Anglijos karališkosios šeimos moterys. Nėriniai labai išpopuliarėjo XVII a. Jie buvo labai vertinami ir madingi.
XXI amžius ilgisi mezginių ir nėrinių. Žmonės kompensuoja tai mašinų darbo gaminiais. Tačiau jokia mašina negali pakeisti rankų darbo gaminio, į kurį sumegzta, sunerta tiek daug pozityvių minčių, ir svajonių, įdėta širdies ir rankų šilumos. Nors mūsų kasdienybėje vis mažiau laiko lieka rankdarbiams, bet, matydamos kitų žmonių kūrinius, ir mūsų bibliotekos skaitytojos savo sukurtais darbeliais džiugina artimuosius, draugus, skaitytojus.
Siūlome pasigrožėti konstantinavietės Stasės Žiaugrienės nunertais darbeliais. Ji teigia, kad nerti vąšeliu – pats nuostabiausias jausmas. Apima dvasinė ramuma, gali pailsėti nuo visko, atsikvėpti. Kartais nėrinių raštus nusižiūri iš žurnalų ar laikraščių, iš bibliotekos parsineštų knygų, o kartais ir pati, derindama raštą prie rašto, sukuria ką nors nauja.