Atvirukų paroda „Ką byloja senas atvirukas“

Atvirukų paroda „Ką byloja senas atvirukas“

  2020-08-02

Atvirukai yra mūsų kultūros dalis,padedanti pažinti mūsų senelių,prosenelių kartos gyvenimo būdą, jų papročius.Paprotys sveikinti atvirukais pirmiausia atsirado miestuose, o vėliau persikėlė ir į kaimus.Buvo sveikinami kituose miestuose gyvenantys šeimos nariai, giminės.
Kaip atsirado pirmasis atvirukas.Viena legenda byloja,kad 1843 m anglų verslininkas seras Henris Koulas nusprendė pasveikinti savo tėvus ir paprašė draugo dailininko, kad nupieštų jų  visą šeimyną. Taip buvo atspausdinta per 1000 egzempliorių. Tie, kurie  buvo jiems nebereikalingi,nes tiek giminių nebuvo, buvo parduoti.
Antra legenda byloja, kad Anglijos seras Dobsanas ant popieriaus skiautės taip išreiškė meilę savo nuotakai.
Trečia legenda pasakoja, kad atvirukas atsirado nuo religinių graviūrėlių, kurios buvo pardavinėjamos vienuolynuose.
Seniau buvo populiarūs kalėdiniai, velykiniai, vardo dienos ir kiti atvirukai.Įsimylėjėliai dažnai siųsdavo atvirukus su nupieštomis širdelėmis,rožėmis, balandžiais, laimingomis prie medžių stovinčiomis poromis. Kalėdiniuose atvirukuose vyravo Kalėdų senelio, eglutės, kalėdinių žaislų tematika.
Velykiniuose atvirukuose atsispindėjo bundanti gyvybė:išsiritęs viščiukas, nuspalvinti kiaušiniai, velykų zuikiai,vaikai, nešantys pintinėles su margučiais.Senoviniuose Velykų atvirukuose buvo vaizduojamos ir puokštės iš blindžių ir gėlių žiedelių,pumpurų šakelių. Velykiniai atvirukai buvo žaismingi, jaukūs, spalvingi.