Bibliotekos istorija ir dabartis.

Bibliotekos istorija ir dabartis.

  2020-07-30

Pirmieji rašto ženklai pradėti rašyti ant žievės, molio lentelių, papiruso ritiniuose, vėliau popieriuje. Johanui Gutenbergui XV a. sukūrus spausdinimo presą, pradėtos spausdinti knygos. Atsiradus knygoms atsirado būtinybė ir jas saugoti, taip atsiranda knygų saugyklos – bibliotekos. Biblioteka (iš graikų kalbos bibliotheke: biblio-knyga, theke-saugykla) -  privatus ar visuomeninis knygų rinkinys, arba įstaiga, renkanti, komplektuojanti, sauganti knygas, periodinius leidinius, rankraščius.
Pirmąsias bibliotekas sudarė molinių lentelių archyvai su įrašais apie Šumerų komercinius sandorius ir inventorizaciją, bei senovės egiptiečių susirašinėjimo ar mitų tekstai, kuriuos rašant mokytasi rašto.
Pirmosios bibliotekos atsirado 2600 m. per. Kr. Šumerų civilizacijoje. Pirmoji biblioteka, kurios fondų dalis išliko iki šių laikų, yra Asirijos karaliaus Ašurbanipolo biblioteka įkurta VII a. per. Kr.
Pirmoji viešoji biblioteka Senovės Graikijoje įkurta IV a. per. Kr.. o Senovės Romoje viešosios bibliotekos kūrėsi valdant Julijui Cezariui IV a. per. Kr. Romėnų bibliotekose nors ir retai, bet buvo leistina ritinius parsinešti namo.
Antikos laikotarpiu didžiausia ir žymiausia buvo Aleksandrijos biblioteka. Biblioteka Ptolomėjaus I buvo įkurta III a. per. Kr., prie mūzų šventovės, kaip Aleksandrijos muziejaus dalis. Šioje bibliotekoje buvo surinkta apie 700 tūkst. knygų (dramaturgų Safoklio, Euripido, Aristofano, filosofų Platono, Aristotelio). Pirmą kartą istorijoje sudarytas saugomų rankraščių katalogas. Biblioteka sudegė 47m. per. Kr.
Viduramžiais prasidėjo bibliotekų klestėjimas. Daugiausiai šiuo laikmečiu buvo paplitusios vienuolynų bibliotekos. Ypač buvo garsi Monte Kasino vienuolyno biblioteka Italijoje.
Jau J. Gutenbergui išradus spausdinimo presą, bibliotekos tapo mokslo ir švietimo centrais. Bibliotekas steigė universitetai (Bolonijos, Sorbonos, Heidelbergo, Prahos, Krokuvos).
XVII-VIII a. Europoje buvo įsteigta daug nacionalinių ir pasaulinės reikšmės bibliotekų (Bodleino-Oksforde, Britų muziejaus-Londone, Berlyno karališkoji, Mazarinio ir Saintė-Genevieve-Paryžiuje).
Šiuolaikinė biblioteka – kitokia biblioteka. Tobulėjant informacinėms technologijoms, sparčiai populiarėja elektroninės knygos, 2013 m. lankytojams duris atvėrė JAV pirmoji biblioteka be knygų „BiblioTech“, ji skiriasi tuo, kad knygas galima rinktis atsisėdus prie kompiuterių, o elektronines knygas gali įsikelti į savo arba bibliotekos elektronines skaitykles. Ir vis dėl to ir XXI a. bibliotekų pagrindinis uždavinys yra knygų ir leidinių kaupimas bei saugojimas.