Darbų paroda „Velykų zuikis“

Darbų paroda „Velykų zuikis“

  2020-07-31

Rodos taip neseniai varėme žiemą, o štai į duris pasibeldė Šv. Velykos – džiaugsmo, atsigavėjimo šventė. Laukuose prasideda pavasario darbai. Velykų šventimas trunka visą eilę dienų. Šios pavasario šventės turinys skleidžiasi simboliuose, papročiuose, dainose bei giesmėse. Pirmasis simbolis žymintis šios šventės pradžią – verba, kuri rišama iš žilvičio ir kadagio. Tai augalai turintys magišką galią pagreitinti augmenijos pabudimą, pagerinti žmonių sveikatą, pašalinti visokį blogį.
Dažnai kyla klausimų, kodėl su Velykomis asocijuojasi būtent zuikis? Kodėl jis, o ne kas nors kitas neša kiaušinius? Ir kodėl būtent kiaušinius? Zuikis Velykų simboliu tapo dar XVI amžiuje Vokietijoje. Amerikoje jis išpopuliarėjo kiek vėliau – apie 1700 metus, kai daug vokiečių pradėjo emigruoti į šią šalį. Šiai tradicijai pradžią davė Vokietijos liuteronai – pagal kilmę Velykų zuikis yra tarytum teisėjas, sprendžiantis, ar vaikai visus metus elgėsi gerai (kažkas panašaus į Kalėdų Senelio istoriją). Tik šiuo atveju dovanomis tapo marginti kiaušiniai, kartais saldainiai. Valgomi šokoladiniai zuikiai buvo pradėti gaminti taip pat Vokietijoje, apie 1810 metus. Europietiškojoje tradicijoje velykinis kiškis arba triušis simbolizuoja atgimimą, prisikėlimą, prabudimą ir naują gyvenimą, - lygiai taip pat, kaip ir naujo mėnulio gimimas. Šiai tradicijai sėkmingai atsiradus ir prigijus Amerikoje, vokiečių imigrantai už Atlanto taip pat atsinešė ir tradiciją daryti lizdus, o juose marginti sudėtus kiaušinius.
Kas tokia ta Velykų bobutė ir kodėl Velykų simbolis yra kiškutis? Velykų bobutė buvo vadinama Velyke. Velykė gyveno pamiškėje, turėjo cukrinį arba vaškinį vežimaitį į kurį Velykų rytą pasikinkydavo kiškius ir veždavo kiaušinius vaikams. Dažniausiai kiekvienam vaikui ant palangės buvo paliekami du margučiai.
Šios parodos autorė jau bebaigianti aštuoniasdešimt, buvusi kažkada bibliotekininkė Janina Navikaitė, vis dar turinti laiko paskaityti gerą knygą ir energijos  gerų norų kažką sukurti. Kviečiu pasigrožėti zuikiais iš Janinos sukurtos kolekcijos. Su pavasariu!