Garsiausias danų rašytojas Hansas Kristianas Andersenas

Garsiausias danų rašytojas Hansas Kristianas Andersenas

  2020-07-31

1805 metais balandžio 2 dieną Danijos karalystėje, Odensėje gimė garsiausias visų laikų pasakų autorius Hansas Kristianas Andersenas. Rašytojo tėvas buvo neturtingas batsiuvys, motina – skalbėja. Mažasis batsiuvio ir skalbėjos sūnus buvo apsuptas švelnios globos, tarsi būtų kilęs iš garsios giminės. Kai berniukas ūgtelėjo, tėvas jam ėmė skaityti įvairias pasakas. Labiausiai Hansui Kristianui patiko „Tūkstančio ir vienos nakties“ pasakos.
Berniukas augo tylus ir ramus. Ištisas dienas jis žaisdavo vienas su tėvo padarytomis lėlėmis. Siūdavo joms rūbelius, fantazuodavo. Kai tėvas jį pirmą kartą nusivedė į teatrą buvo visai nedidelis. Berniuką tėvai dažnai vesdavosi į teatrą, ir mažasis teatrą pamilo visam gyvenimui.
Netikėta tėvo mirtis sudrumstė laimingą Hanso Kristiano vaikystę. Nepritekliai privertė mamą dirbti pas svetimus žmones. Likęs namuose vienas, ištisas dienas žaisdavo lėlių teatrą, pats kūrė vaidinimus. Kad nebūtų vienas, mama nusprendė jį atiduoti į fabriką.
Keturiolikos metų būsimasis rašytojas nusprendė keliauti į Kopenhagą ieškoti laimės. Keliaudamas į Kopenhagą, jis nė trupučio neabejojo savo sėkme. Tikėjosi tapti aktoriumi ar baleto šokėju. Tapo rašytoju. Nors dažnai tekdavo badauti ir šalti, bet tai jaunuoliui netrukdė būti laimingam. Per trejus sostinėje praleistus metus jis išbandė dainininko, šokėjo ir dramaturgo karjerą, užuot pavalgęs, maisto pinigus neretai skirdavo bilietui į spektaklį. Vieną dieną sumanė rašyti pjeses. Pirmosios pjesės buvo iškritikuotos. Tačiau jose kritikai įžiūrėjo krislelį talento. Teatro direkcija vis dėlto nusprendė jį rekomenduoti karaliaus stipendijai studijuoti Glagelsės lotyniškoje mokykloje. Mokykloje pamėgo rašyti eiles.
Įsitikinęs mokslo galia, Hansas Kristianas įstojo į universitetą. 1833 m. paskirta karališkoji premija. Už gautus pinigus rašytojas daug keliavo, įspūdžius aprašė kelionių apybraižose. Svetimuose kraštuose susirado draugų, daug gerbėjų.
1835 m. Andersenas išleido romaną „Improvizacija“, kuris turėjo pasisekimą Danijoje ir užsienyje. Šis kūrinys išgarsino H. K. Anderseno vardą Europoje. Andersenas parašė dar penkis romanus. Per visą gyvenimą jis parašė daugiau nei 150 kūrinių.
Pakylėtas pirmojo romano sėkmės Hansas Kristianas pradėjo rašyti pasakas vaikams. Pirmasis rinkinys „Pasakos, pasektos vaikams“ buvo išleistas 1835 m. Kuo toliau, tuo labiau Anderseną traukė pasakų rašymas. Užtekdavo paprasčiausios buitinės detalės ir jis ją paversdavo pasaka.
Pirmoji H. K. Anderseno pasakų knyga lietuvių kalba pasirodė 1895 m. Vėliau Lietuvoje išleista 20 rašytojo pasakų rinkinių ir dešimtys atskirų pasakų knygų.
Andersenas keliais sakiniais sugeba perteikti subtiliausius jausmus, giliausias emocijas. Jo pasakos moko, kad dažniausiai išvaizda yra apgaulinga, tikras grožis – tai ne dailūs apdarai, šauni laikysena, bet graži ir jautri siela. Anderseno pasakose pinasi realybė ir išmonė, poezija ir kasdienybė, visai įprasti ir fantastiški veikėjai. Pasakose gyvena karaliai ir karalienės, stebuklingos būtybės, fėjos, atgyja gyvūnai ir augalai.
Gerai žinomų pasakų „Bjaurusis ančiukas“, „Laukinės gulbės“, „Coliukė“, „Lakštingala“, „Undinėlė“ veikėjai yra maži, tyri, išmintingi ir nepaliaujamai tikintys šviesa. Jie įkvepia pasikliauti savimi, nepasiduoti piktoms mintims ir skriaudoms. Šiose pasakose veikėjai visus nustebina savo drąsa ir gebėjimu mylėti.
Nors pripažinimo sulaukė dar jaunystėje, visą laiką skundėsi, esąs neįvertintas. Mirė Kopenhagoje 1875 m. Rašytojo atminimui Kopenhagos uoste pastatyta skulptūra, vaizduojanti vieną jo pasakų herojų – Undinėlę.
Vaikai dažnai svajoja atsidurti pasakų pasaulyje, o juk tai padaryti nėra sunku. Tereikia atversti pasakų knygą, o jų namuose tikrai yra...