„Sveikata ne viskas, bet be sveikatos nėra nieko“ – Pasaulinei sveikatos dienai

„Sveikata ne viskas, bet be sveikatos nėra nieko“ – Pasaulinei sveikatos dienai

  2020-07-31

Daugelis mūsų ne tik yra girdėję posakį „sveikata – brangiausias turtas“, bet ir įsitikinę jo teisingumu. Kai prispausti ligos ar šiaip užklupus kokiam nelemtam negalavimui atsiduriame poliklinikoje ar ligoninės palatoje, prisimename šią senolių išmintį ir dar kartą įsitikiname, kad sveikata iš tiesų yra brangesnė už bet kokius turtus ar pinigus. Savo sveikatai skiriame nemažai dėmesio. Vienas to įrodymų – įvairūs mūsų kasdien vartojami vitaminai, mineralai, maisto papildai, tapę neatskiriama dienos raciono dalimi. Pasaulinė sveikatos diena švenčiama kasmet balandžio 7 dieną ir yra skirta Pasaulio sveikatos organizacijos įkūrimui (1948 m.) paminėti. 
Nors pati sveikata neužtikrina visiškos laimės ar aukštos gyvenimo kokybės, tačiau sunku įsivaizduoti gerą gyvenimą sergant ar varginant negaliai. Gera sveikata yra būtina laimės, pasitenkinimo ir klestėjimo sąlyga. Bet ar kiekvienas galėtume įvardinti, kas yra ta gera sveikata? Turbūt daugeliui nuojauta kužda, kad tai nėra vien ligų nebuvimas. „Ir jūs esate visiškai teisūs, jei taip manote, - sako med. dr. Julius Neverauskas. – Sveikata – tai tikrai ne tik ligų ar negalių nebuvimas. Sveikata – tai fizinė, emocinė ir socialinė gerovė. Tokį apibrėžimą dar 1948 metais pateikė Pasaulinė sveikatos organizacija“.
Sveikata – tai žmogaus dvasios ir kūno jėgų derinys. Ją galima apibūdinti ir taip, kaip sugebame įgyvendinti savo tikslus, patenkinti poreikius, kaip gebame keisti ir valdyti aplinką. Todėl sveikata yra kasdienio gyvenimo šaltinis ir prielaida, o ne jo tikslas. Todėl ji apima asmeninius ir socialinius išteklius bei fizines galimybes. Galima išvardinti dešimtis žmogaus savybių,  kurių turėjimas leidžia jam jaustis sveikam. Fizinės sveikatos srityje tai pirmiausia ligų ar negalios, diskomfortą keliančių simptomų nebuvimas, atsparumas ligoms ir infekcijoms. Į fizinės sveikatos sąvoką įeina ir pasitenkinimą keliančios bei gerą savijautą ir darbingumą užtikrinančios fizinės savybės – jėga, ištvermė, lankstumas, koordinacija, vikrumas, gebėjimas fiziškai prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų ir fizinių stresų, pakankamas fizinis darbingumas.
Labai svarbu suvokti, kad sveikata nėra savaiminė būsena. Norintiems geresnio rezultato savo sveikatos išsaugojimu ir stiprinimu reikia rūpintis patiems. Tiesiog reikia žinoti ir kasdien laikytis svarbiausių sveikatą išsaugančio bei stiprinančio gyvenimo taisyklių. Mes patys valdome savo gyvenimą ir aplinką. Protingieji stengiasi numatyti keletą žingsnelių toliau. Todėl jie savo ir savo artimųjų sveikata pradeda aktyviai rūpintis kuo anksčiau, domisi vis naujomis ir veiksmingesnėmis galimybėmis ir jas taiko praktikoje.
Sveika mityba ir sportas yra ilgesnio gyvenimo pagrindas, tai lyg pamatas į laimingą ir gražią senatvę. Sveika mityba yra būtina. Manau, šiais laikais valgyti tik sveiką maistą yra gan sunku, nes yra daugybė atvežtinių produktų. Tačiau, svarbiausia - turėti noro. Vaisių, daržovių ar net mėsos gali užsiauginti pats. Juk savas maistas yra pats sveikiausias. Vaisiai ir daržovės turi daug vitaminų, jie būtini mūsų augimui. Bent po vieną obuoliuką per dieną suvalgyti tikrai reikia. Taip pat, labai skanių ir sveikų patiekalų receptų gali atrasti internete ar receptų knygoje. Pasigaminti sveikus pietus tikrai užtruksi trumpiau, nei nueisi į „Hesburger“ restoraną ir nusipirksi mėsainį, kuris tikrai nepadeda palaikyti tinkamos „formos“. Valgyti galima tikrai ne tik skaniai, bet ir sveikai.
Nepamirškime sporto. Nebūtina bėgioti, kilnoti štangas, svorius ar intensyviai dirbti su treniruokliais. Juk galima mašiną iškeisti į dviratį, o nedidelius atstumus, nueiti pėsčiomis. Visa tai tikrai duoda mums naudos. Juk nutukę žmonės dažnai būna įsisukę į savo kasdieninę rutiną, nerasdami laiko sau, neatsitraukdami nuo darbų, užsisėdėję vienoje vietoje. Reikia pajudėti! Išeiti pasivaikščioti gryname ore yra vienas malonumas. Pailsi plaučiai nuo miesto oro, nuo „sėdėjimo“ namuose prie kompiuterio, gali grožėtis nuostabia lietuviška gamta. Juk mieste pilna dulkių, mašinų išskirtų dujų. Visa tai kenkia mūsų plaučiams, kurie palaiko gyvybę. Jei jie nebus švarūs, mes nebūsime laimingi. Kamuos ligos, nebegyvensime tiek, kiek leido mums Dievas.
Užsiimant bet kokia fizine veikla – aerobika, joga, kūno rengyba, mankšta treniruoklių salėje, svarbu palaipsniui keisti gyvenimo įpročius ir išmokti maitintis racionaliai. Suderinus reguliarų fizinį aktyvumą su subalansuota mityba, sustiprės kūno raumenys, padidės ištvermė; pakoreguosime savo svorį, sumažinsime riebalinį sluoksnį, greitės medžiagų apykaita, gerės virškinimas, maistinių medžiagų pasisavinimas, todėl gavę daugiau energijos, jausimės sveikesni ir stipresni.
Beje, bent jau 20 minučių kasdieninė meditacija yra labai naudinga ryšiui su savo vidine ramybe palaikyti. Ji taip pat padeda nuraminti protą, atsekti emocijas ir leisti joms išeiti. Medituodami galime pajusti emocijas, kurios mums trukdo.
Taipogi labai svarbus yra miegas. Miegas reikalingas normaliam mūsų nervų sistemos darbui. Dėl pernelyg mažo miego kiekio tampa sunku susikoncentruoti, sutrinka atmintis, veiksmų atlikimas ir gebėjimas skaičiuoti. Jeigu miego trūksta ir toliau, gali atsirasti haliucinacijų bei nuotaikos svyravimų. Mokslininkai teigia, kad miegas suteikia galimybę tiems neuronams, kuriuos mes naudojome dienos metu, “išsijungti” ir atkurti normalią veiklą.
Taigi žmogaus sveikata, savijauta, energingumas, nuotaika didžiąja dalimi priklauso nuo gyvenimo būdo. Gyvenimo kokybė, yra tik mūsų rankose. Žmogus besirūpinantis savo sveikata, net būdamas 60 ar 70 metų, gali jaustis žvaliau, sveikiau ir turėti daugiau jėgų, nei dažnas, savo sveikata nesirūpinantis, trisdešimtmetis.
Jei mokėsime pasirūpinti savo sveikata, ne tik džiaugsimės gera savijauta, energija, ilgaamžiškumu, bet ir dalinsimės gyvenimo džiaugsmu. Turėsime galimybę pasirūpinti žmonėmis, kuriuos mylime, padėti savo artimiesiems, užtikrinti ilgą, sveiką ir laimingą vaikų gyvenimą.
Pasak I. Turgenevo „Laimė – kaip sveikata: jeigu jos nepastebi, vadinasi ji yra“. Būkime sveiki ir laimingi.