„Knygelių įvairovė mano bibliotekoje“

Atgal

„Knygelių įvairovė mano bibliotekoje“

Obelių miesto biblioteka


Nuo vasario 16 d. iki kovo 11 d. vykstant Lietuvių kalbos dienoms, puiki proga susitelkti. Kartu su kaimynais - Obelių lopšeliu-darželiu suorganizavome bendrą rytmetį vaikams, skirtą lietuvių kalbos sklaidai, puoselėjimui, tausojimui. Smagu, kad bendradarbiaujant prisidėjome ir prie projekto „Knygų savaitė“, kuriame šis darželis aktyviai dalyvauja.  Knygos mus žavi, mums kalba, o kalba kiekvienam iš mūsų reiškia kažką kitą, kitokią emociją, jausmą, o svarbiausia, ji yra mūsų bendravimo priemonė... Taigi, kovo 5 d. į biblioteką atkeliavo „Drugelių“ ir „Boružėlių“ grupių vaikai lydimi auklėtojos K. Jasinevičienės. Rytmečio, į kurį visi susibūrėme tema – „Knygelių įvairovė mano bibliotekoje“.
„Biblioteka, tai miestelis, kuriame gyvena daug spalvingų, nuotaikingų, įdomių knygelių. Tame miestelyje išsidėsčiusios Pasakų, Nuotykių ir kitos gatvelės. Šiose, stovi daug namelių pavadintų abėcėlės „A“ - „Ž“ raidelėmis. Kiekviename namelyje gyvena būrys knygelių, o kiekviena iš jų turi savo nuosavą kambarėlį...“. Taip, visi pasitelkę savo vaizduotę, pradėjome rytmetį Obelių miesto bibliotekoje.
Rytmečio knygelių įvairovė slypėjo knygų dėžutėje. Į ją sudėtos pačios įvairiausios bibliotekos knygos vaikams. Rytmečiui įsibėgėjus, viena po kitos, iš šios dėžutės buvo traukiamos ir pristatomos knygos, kurias vaikai galėjo pavartyti, apžiūrėti iš arčiau. Tarp jų buvo ir didžiausia, ir mažiausia, ir storiausia bibliotekos knygos. Kontrastas buvo išties ryškus. Taip pat pristatytos populiariosios pasakų knygos, kurioms būdingi stebuklai, pasakiški veikėjai ar daiktai. Pasakos puiki priemonė skleisti lietuvių kalbos tautosaką. Šiam žanrui nenusileido ir nuotykių kupinos knygos, o ypač Linos Žutautės knygelių personažės Kakės Makės linksmi ir pamokantys nuotykiai.
 Pristatant eilėraščių, dainelių, patarlių, mįslių knygas, neapseita be mįslės apie knygą. Šio tipo knygeles puikiai papildė lavinamieji leidiniai, kurių pagalba galima išmokti raideles, skaičiukus, spalvas ir kt. Vaikams įspūdį paliko gyvūnus, paukščius, augalus reprezentuojančios knygos, enciklopedijos, kurios ypač informatyvios, spalvingos ir gausiai iliustruotos.
Vaikai atidžiai sukluso, kai iš dėžutės buvo traukiamos knygelės apie burtus ir eksperimentus. Išgirdus, kad šių knygelių pagalba galima sukelti ugnikalnio išsiveržimą, griaustinio garsą, pasigaminti povandeninį laivą, ištirpinti ledą be šilumos - vaikams pasidarė dar smalsiau. Vienoje iš šių knygų puikavosi net burtų lazdelė.
Tikras džiaugsmas akims buvo knygelės su puslapiuose atsiveriančiais langais bei iškylančiomis figūromis. Ypač vaikus nustebino, atvertus knygą, išniręs didžiulis piratų laivas, lobio žemėlapis bei aukso skrynia. O garsinės knygelės su gyvūnų, paukščių skleidžiamais garsais, piešinėliais ar įgarsintomis raidelėmis bei žodžiais, vaikams visuomet sukelia labai daug teigiamų emocijų. Sukėlė jų ir šį sykį.
O kur jau interaktyvios knygos, kurios Lietuvoje vis labiau populiarėja. Kai kurioms knygoms interaktyvumas palaipsniui tampa būtinas. Visiems puikiai pažįstamo gamtininko Selemono Paltanavičiaus enciklopedija „Gamtos metų ratas“ supažindina vaikus su metų mėnesiais. Kiekvieną mėnesį papildo išskirtiniai vaizdo įrašai – atgijusios fotografijos – iš gamtos vaizdų. Tam reikia išmanaus įrenginio bei programėlės „Gamtos metų ratas“. Visa tai tikrai pagyvina ir neužgožia knygos turinio.
Dar viena interaktyvi, spalvinga muzikinė knygelė „Peliūnės vasara“, kurioje net 11 autorės Rūtos Dzin sukurtų istorijų apie grožį, gerumą ir vertybes. Išmanaus įrenginio, programėlės „Nieko rimto“ pagalba galime išgirsti Nedos Malūnavičiūtės įdainuotus trumpus kūrinėlius. Šie po kiekvienos istorijos skamba kaip teksto apibendrinimas, taip pat puikiai atspindi jo nuotaiką. Knyga, kuri džiugina, skatina žaisti, domėtis įvairiais dalykais - tampa įdomesnė.
Iš bibliotekoje esančių žurnaliukų gausos labiausiai išsiskyrė literatūrinis žurnaliukas „Laimiukas“. Jame įdomius tekstus, daineles, eilėraščius, anekdotus papildo išmanioji programėlė „Laimiukas“, kurioje vaikai randa ne tik atsakymus į įvairias užduotis, bet ir klauso pačių autorių skaitomas istorijas, grojamą muziką, stebi judančius gyvūnus, daiktus ir randa daug kitokių įdomybių.
Rytmečio metu vaikai turėjo galimybę pamatyti ir seniausią bibliotekos knygą bei pačią pirmąją inventorinę bibliotekos knygą, knygas su brėžiniais, natomis ir kt.
Šiam rytmečiui tik prasidėjus, vaikai išsitarė, kad jiems labai patinka knygos ir tai kas jose parašyta, bet knygelės turi atitikti jų keliamus tam tikrus reikalavimus. Na, o po šio rytmečio ir tokios knygų gausos, nuklojusios bibliotekos stalus, net pats išrankiausias knygų gerbėjas surado sau tinkančią knygą. Vaikai dar ilgai užsibuvo bibliotekoje: vartė, skaitė, tyrinėjo knygeles, vienas su kitu dalijosi įspūdžiais.
„Knygų skaitymas – vienas prasmingiausių laisvalaikio leidimo būdų vaikams: jis padeda išmokti ir atrasti naujų dalykų, skatina tobulėti ir mąstyti, ugdo kūrybiškumą, formuoja bendravimo įgūdžius, ypač praturtina vaiko žodyną.
„Knyga – tai indas, kuris mus pripildo, bet pats netuštėja.“ (A. Debruselis)
Obelių miesto bibliotekos vyresn. bibliotekininkė D. Šimėnaitė