Šiaurės šalių literatūros savaitė - tradicinė šviesos ir knygos šventė

Atgal

Šiaurės šalių literatūros savaitė - tradicinė šviesos ir knygos šventė

  2019-11-20

Lapkričio 11-17 dienomis vyko dvidešimt trečioji Šiaurės šalių literatūros savaitė. Tai „Norden“ organizuojama kasmetinė tradicinė šviesos ir knygos šventė, primenanti mums senąją pasakojimų tradiciją, suteikianti progos vaikams ir suaugusiems susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais, kviečianti tamsiuoju vėlyvo rudens metu susiburti ir drauge persikelti į magišką knygų pasaulį. Visą šią savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų  organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai, suburiantys daugiau kaip 150 tūkstančius žmonių.
Pirmadienis yra didžioji skaitymų diena. Plevenant mažoms žvakių švieselėms, dideli ir maži knygų gerbėjai susėdo klausytis istorijų, skaitomų tuo pačiu metu visose Šiaurės ir Baltijos šalyse bei kitur Europoje. Rokiškio rajono Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje jaukioje žvakių šviesoje vyko šviesos ir žodžio šventė „Auštant“. Skaitėme pasakojimą „Pepė švenčia gimtadienį“ iš Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“, nes šiemet savaitės tema – gimtadienis.  Astrida Lindgren (1907-2002) yra viena žymiausių ir svarbiausių švedų vaikų rašytojų pasaulyje. Jos knygos yra išverstos į 95 kalbas, o jų parduota daugiau nei 145 milijonai egzempliorių. Pasakojimas apie pagrindinę veikėją Pepę rašytoją oficialiai išgarsino 1945-aisiais. Pepė Ilgakojinė yra spalvinga ir maištinga mergaitė, sau susikurianti gyvenimą, kuriame viskas turi būti pramuštgalviška ir smagu. Į bibliotekoje vykusią gimtadienio šventę atskubėjo pati  Pepė Ilgakojinė, ieškodama naujų draugų. Nebuvo apsieita be smagių žaidimų,  dovanų bei gimtadienio torto. Gimtadienio šventė tęsėsi visą dieną. Pepę pasveikino daugybė vaikų, atskubėjusių iš J. Tūbelio progimnazijos ir lopšelio – darželio „Pumpurėlis“. O kiek smagaus juoko, emocijų  patyrė vaikai, pamatę paspirtuku atvykstantį Karlsoną, kuris, pasirodo, gyvena ant bibliotekos stogo! Džiugiai sutiktas Karlsonas visus vaišino saldžia aviečių uogiene.
Lapkritis - mistiškas metas, kai aplink, pasak senovės pasakojimų, slankioja dvasios ir bando kištis į žmonių gyvenimą. Ketvirtadienį bibliotekoje aplink „slankiojo“ lietuvių mitinės būtybės - baubai. Vyko edukacinės mitologinės programos „Prisijaukink baubą“ pristatymas. Jos metu programos dalyviai, Senamiesčio progimnazijos 4 kl. mokiniai išgirdo pasakojimą apie šią lietuvių mitinę būtybę ir turėjo galimybę savo rankomis pasigaminti iš vilnos veltą darbelį - jaukų Baubuką. Iš natūralios avių vilnos nuveltas Baubukas šildė kiekvieno delnus, ir niekas jau jo iš rankų nebepaleido. Baubukai su savo kūrėjais išvyko kartu į naujus namus.
Penktadienį nuo pat ryto atvykę mažieji bibliotekos lankytojai iš lopšelio - darželio „Pumpurėlis“ susipažino su žaislinėmis knygutėmis, žiūrėjo filmuką apie išdykėlį Karlsoną, kuris gyvena ant stogo. Po pietų vyko kūrybinės dirbtuvėlės „Gimtadienio dovana draugui“. Pasitarę vaikai nusprendė pagaminti Pepei papuošalą į kasas.
Bibliotekos savaitės renginiai suteikė progą visiems susipažinti su Šiaurės šalimis, jų literatūros lobiais bei tradicijomis. Šiaurės šalių literatūros savaitė baigėsi, bet liko įspūdžiai, patirti kartu su draugais dalyvaujant renginiuose, liko šiltas prisilietimas prie knygos ir laukimas naujų, smagių susitikimų bibliotekoje.
Vyresn. bibliotekininkė Sigita Tvirkutienė