Niekada nesustok

Niekada nesustok

Ricakrdsson Christina

Leidykla: BALTO, 2019Švedų verslininkės Christinos Ricakrdsson pasakojimas „Niekada nesustok: nuo San Paulo gatvių Brazilijoje iki Norlando Švedijoje“ – jautri autobiografija apie Brazilijos lūšnynuose praleistą vaikystę, įvaikinimą, gyvenimą Švedijoje ir tapatybės paieškas.
Christiana Mara Coelho – būtent taip ji vadinosi pirmaisiais gyvenimo metais. Tačiau ten, kur ji augo, vardas buvo visiškai nesvarbus. Ji – viena iš tūkstančių ar net milijonų kasdien su skurdu ir nepritekliumi susiduriančių Brazilijos vaikų. Kartu su mama ir broliu mergaitė augo miško oloje šalia San Paulo, o vėliau persikėlė į skurdžiuosius miesto lūšnynus - favelas. Kol šizofrenija serganti mama dirbo prasčiausius darbus, brolį ir sesę gatvės mokė išgyvenimo taisyklių – dėl paskutinių maisto atliekų kautis iki paskutinio atodūsio.
Viltį praradusi motina atidavė vaikus į prieglaudą, kur šie buvo įvaikinti mylinčios ir rūpestingos šeimos iš Švedijos. Palikus šalį, užsivėrė durys, už kurių liko ir skurdi vaikystė, ir dalis savasties, kuri iki šiol persekioja Christina Rickardsson. Ji užaugo Švedijoje, mėgavosi europietišku gyvenimu, mokslu ir auklėjimu, tačiau ilgėjosi vaikystės ir laiko praleisto favelose. Tapusi sėkminga verslininke ji ryžosi grįžti į San Paulą, surasti išvaikščiotus vaikystės takus ir susitikti su savo praeities demonais.
„Niekada nesustok“ – tai pasakojimas apie vieną moterį ir dvi joje gyvenančias sielas. Tai jaudinanti vieno žmogaus kelionė siekiant pažinti save. Kai pasirodė Brazijijai skirtas šios knygos leidimas portugalų kalba, autorė kalbėjo apie tai, kad ši šalis ignoruoja milžinišką problemą – milijonai vaikų kasdien gyvena gatvėse, vos gali prasimanyti maisto, neturi jokios teisės į gydymą ir mokslą. Atrodo, Brazilijai Christinos Rickardsson memuarų reikia labiausiai – kad išmoktų rūpintis labiausiai nuskriaustais savo šalies piliečiais. Jai pasisekė laimingo atsitiktinumo dėka augti gerovės sinonimu tapusioje Švedijoje – tad mažiausia, ką ji gali duoti gimtajai šaliai, yra ši nuoširdi istorija. Tačiau laiminga vaikystė neturėtų būti laimima loterijoje, įsitikinusi ji.