Paroda „Dvarų vingiai: Rokiškis Lietuvos kultūros sostinė 2019“

Paroda „Dvarų vingiai: Rokiškis Lietuvos kultūros sostinė 2019“

  2019-11-30

„Rokiškio rajono dvarai ir dvarų kultūra“ Suvainiškio bibliotekoje vyko pristatymai. Skirta Dvarų vingiai: Rokiškis Lietuvos kultūros sostinė 2019. Lankytojai domėjosi paroda ypač nuotraukomis. Vieni jau buvo aplankę keletą dvarų, kiti svajoja nuvykti į vietas.
Laiko tėkmė nepaliaujamai keičia panoramą. Vieni pastatai neatpažįstamai pasikeičia juos remontuojant, rekonstruojant, kiti visiškai dingsta nuo žemės paviršiaus siaučiant karams ar architektų, urbanistų sprendimu tiesiog užleidžia vietą naujiems statiniams, nugriaunami. Daug pastatų įauga į žmonių atmintį.   
Lietuvoje dvaras suvokiamas dviem aspektais: dvaras - kaip architektūrinis statinys ir dvaras - kaip kultūros židinys. XIII a. pradėjo formuotis dvaras, kaip kultūros židinys. Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvaras tapo diplomatijos, administracijos, rašto perėmimo svarbiausiu centru. Viduramžiais dvaras buvo feodalo valda ir gyvenvietė, naujaisiais amžiais dvaras tampa stambaus žemės savininko ūkiu. Dvarų kultūra Lietuvoje klestėjo XIII-XIX a., o XX a. nunyko. Po Nepriklausomybės atkūrimo  į kultūros vertybių sąrašą vėl įtraukti dvarai.
Šių objektų svarba išlieka iki šiol – atviri visuomenei sudaro galimybę mums pažinti kultūrinį paveldą ir puošia šalį, suteikdami savitumo mūsų kraštovaizdžiui.
Du šimtus metų Rokiškio dvarą valdė Krošinskių giminė. Vygunto sūnus Grigalius prie Nemuno kairiojo intako Servečės pastatęs Krošino pilį ir įkūręs miestą, nuo kurio jo palikuonys įgiję Krošinskių pavardę. 1633 metais, mirus Jurgiui Krošinskiui, Rokiškio dvarus išsinuomoja Kupiškio seniūnas, rotmistras, o vėliau pulkininkas Vilhelmas Tyzenhauzas... Rokiškio dvaras per Reinoldo seserį Mariją perėjo grafų Pšezdzieckių giminei ir t.t.
Parodoje pateikiama medžiaga apie Rokiškio rajono dvarus. Foto nuotraukos (21) V. Krasauskienės. Parodą parengė ir pristatė vyresn. bibliotekininkė R. Šimėnienė. Tegul apie šiuos praeities ženklus byloja nuotraukos ir aprašymai.
Paroda veiks iki lapkričio 30 d.
 
Kviečiame apsilankyti!!!