Pirmoji pradalgė

Atgal

Pirmoji pradalgė

Konstantinavos kaimo biblioteka


Šienpjoviai išbandė dalgių aštrumą
 
„Pirmosios pradalgės“ šventė-varžytuvės – tai tradicinė konstantinaviečių šventė, etnokultūrinis renginys, puoselėjantis senąsias šių apylinkių šienapjūtės tradicijas ir papročius, skatinantis bendruomenės kartų bendravimą, ugdantis bendruomeniškumą.  Ji kasmet populiarėja, sutraukia vis daugiau dalyvių ir žiūrovų, varžytuvėse vis daugiau dalyvauja jaunųjų šienpjovių.
Jau septintąją šventę-varžytuves literatūrine-muzikine kompozicija „Man dalgelis kieto plieno“ pradėjo šventės vedančiosios Justina ir Inga, bei Žiobiškio folkloro ansamblis „Vengerynė“. Bibliotekininkė, bendruomenės santalkos pirmininkė Irena pasidžiaugė, kad prieš šventę vykusioje edukacinėje dienoje vyrai mokėsi plakti dalgius, o „gaspadinės“ – sudėti saldų sūrį ir suruošti lauknešėlį šienpjoviams. Kadangi labai išsamiai buvo aptarti šienapjūtės valgiai, nesunku buvo „grėbėjėlėms“ paruošti lauknešėlius, kuriuose puikavosi naminė duona, beržų sula, gaivi gira, sūris, rūkyti lašinukai ir skilandukas. Šventės dalyvius ir šienpjovius pasveikino seniūnijos, rajono tarybos, kaimyninių bendruomenių atstovai, VVG pirmininkė Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė, Seimo narys R. Martinėlis ir kt.
Renginys vyko bibliotekos kieme, o šienpjoviai varžytis keliavo į netoliese esančius jau sumatuotus pievos plotelius. Vienuolika pjovėjų, papuoštų lino tunikomis, pintomis juostomis ir šviesiomis skrybėlėmis, pasižiūrėję, kaip pernai metų šienpjovių šienpjovys Arnas rėžia parodomąją pradalgę,  guldė  žolę į pradalges. Jų triūsą vertino sumani teisėjų komisija.
Susumavus rezultatus, daugiausia balų surinko ir šienpjovių šienpjovio vardą iškovojo kazliškietis Darius Kavoliūnas. Jam atiteko ne tik pagrindinis prizas, bet ir Seimo nario R.Martinėlio prizas – skėtis.  Šauniausiu jaunuoju šienpjoviu pripažintas Rytis Rauplys iš Uvainių kaimo. Šventėje buvo pagerbti ir apdovanoti visi varžytuvių bei edukacinės dienos dalyviai, vertinimo komisijos nariai, ar kitaip prie šventės prisidėję žmonės.
Visus šventės-varžytuvių dalyvius skania kiaušiniene vaišino „kulinarai“ Robertas, Albinas ir Algirdas. Vyrams darbo tikrai užteko, nes išalkusiųjų buvo nemažai.
Visus linksmino Kazliškio ir Pandėlio kultūros centrų vokaliniai ansambliai. Skambant muzikai, sukosi šienpjovių, grėbėjėlių ir žiūrovų rateliai bei poros. Niekas neskubėjo skirstytis, dalinosi įspūdžiais, bendravo tarpusavyje, aptarinėjo bibliotekoje parengtą spaudinių parodėlę „Etnokultūra – nacionalinės kultūros pamatas“ ir nuotraukų parodą „Šienapjūtės tradicijos Konstantinavos apylinkėse“. Šventė visiems paliko gerą įspūdį, todėl  pageidavo, kad ji būtų rengiama ir kitais metais.
 
Vyresn. bibliotekininkė Irena Žindulienė