XXIII lėlių teatrų šventė „Kai atgyja lėlės — 2019“peraugo į tarptautinį festivalį

Atgal

XXIII lėlių teatrų šventė „Kai atgyja lėlės — 2019“peraugo į tarptautinį festivalį

  2019-07-09

Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyrius puoselėja vaikų literatūros bei lėlių teatro meno pažinimą per pasakas ir sklaidą kviesdamas į tradicinę lėlių teatrų šventę „Kai atgyja lėlės“. Šie metai Rokiškiui ypatingi – miestas yra Lietuvos kultūros sostinė. Prie šio projekto prisidėjo ir bibliotekininkai, kurie augina žodžio, knygos, vaiko ir lėlių teatro bendrystę. Ta proga, dvidešimt trečioji lėlių teatrų šventė virto Tarptautiniu lėlių teatrų festivaliu „Kai atgyja lėlės – 2019“.
Festivalį atidarė Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė. Ji sakė, kad pasakos yra svarbios žmonijos kultūros istorijai pažinti. Noras tikėti pasaka, atvirumas gėriui, grožio pajauta sukuria stebuklą – lėlių teatrą. Lėlių teatro spektakliai - tai pasakos iš knygų pasaulio. Kad šis festivalis skirtas įprasminti neeilinius Rokiškio miestui metus, kai „Rokiškis — Lietuvos kultūros sostine 2019“. Smagiosios renginio vedėjos kiškutės (bibliotekininkės Nadiežda Ivanova ir Valda Bugailiškienė) pristatė atvykusius kolektyvus, kurie žiūrovams parodė net penkis lėlių teatrų pasirodymus: Jūrmalos kultūros centro lėlių teatro studiją (Latvija) ir spektaklį Dace Lasenberga, Žanio Gryvos knygelės motyvais „Pasaka apie vėžliuką Strakaliuką-žaliakelnį“ (režisierė Inguna Radzina), Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos lėlių teatrą „Padaužiukai“ ir Jono Biržio inscenizaciją „Kiškio trobelė“ (režisierė Nadiežda Ivanova),  Ludzos rajono, Istros bibliotekos lėlių teatrą „Teremok“ (Latvija) ir Olesios Emeljanovos pasakų inscenizacijas „Pagrandukas“ ir „Drąsūs kiškiai“ (režisierė Elena Kreminska), Bajorų kultūros centro lėlių teatrą „ČIZ“ ir inscenizaciją pagal Kristijono Donelaičio pasakėčią „Lapės ir gandro čėsnis“ (režisierė Nijolė Čirūnienė), Kauno „Nykštuko“ lėlių teatrą ir spektaklį „Čiukas, mažas didelis paršiukas“ (autorius ir režisierius Darius Armanavičius).
Spektaklių pertraukėlių metu, kultūros centro fojė, vaikų ir jaunimo skyriaus bibliotekininkės Aušra Žukauskienė ir Vida Ruželienė vedė edukacinę programą „Kiškių skaityklėlė“. Jos metu buvo pristatomos įvairios knygelės, pasakos, kuriose gyvena kiškiai. Pasakojama Rokiškio miesto legenda. Dalyviai pasigamino Rokiškio miesto simbolį — kiškį, su kuriuo galėjo vaidinti ar sekti pasaką. Pagamintą pasakos personažą, kaip prisiminimą apie festivalį, vaikai parsinešė į namus.
Lėlių teatrų festivalio organizatoriai kolektyvus apdovanojo padėkomis, tautodailininko Vidmano Zakarkos sukurtomis festivalio statulėles ir „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė“ suvenyrais.
Tradiciškai buvo pasveikinti jauniausias ir vyriausias festivalio aktoriai. Bibliotekos direktorės Alicijos Matiukienės įsteigta „Jauniausiojo aktoriuko nominacija“ įteikta aktoriukei Saulei Einorytei iš lėlių teatro „Padaužiukai“. Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėjos Aušros Žukauskienės įsteigta nominacija „Vyriausias festivalio aktorius“ — lėlių teatro „Teremok aktorei Elenai Kreminskai.
Renginys sutraukė daug bibliotekos skaitytojų, bendraminčių, miesto svečių bei paliko šiltas emocijas.
2019 metų festivalis „Kai atgyja lėlės – 2019“ baigėsi, bet paliko dar vieną pėdsaką Rokiškio miesto ir bibliotekos teatrinėje istorijoje, kuris jau neįsivaizduojamas be scenos, aktorių, jaunųjų žiūrovų. Vaikai, stebėdami spektaklius, nukeliauja į fantazijos šalį, suaugusieji – išgyvena ar prisimena patirtus jausmus. Šiųmečio festivalio įspūdžiai dar ilgai neišblės ir tikrai daug žiūrovų lauks kito lėlių teatro festivalio. Iki naujų susitikimų lėlių teatrų festivalyje „Kai atgyja lėlės!!!
Nuoširdžiai dėkojame festivalio draugams, partneriams: Rokiškio kultūros centrui, Rokiškio švietimo centrui ir informaciniam rėmėjui „Gimtasis Rokiškis“.
Projektą finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė.
 
Projekto vadovė, vaikų ir jaunimo skyriaus vyresn.bibliotekininkė Nadiežda Ivanova