Edukacija

Atgal

Edukacija

  2023-02-01

Įgyvendiname edukacines programas, skirtas moksleivių, ikimokyklinio ugdymo grupėms (iki 25 asmenų).
Registracija ir informacija telefonu: 8 458 52793, el. p.: vaikai.jaunimas@gmail.com
Laikas: antradieniais – ketvirtadieniais nuo 10 val.
Kaina: 1 asmeniui – 1,00 Eur
*  - edukacinė programa dalyvauja Kultūros pase.

  • „Lėlė - raktas į vaiko širdį“ *
Trukmė: 1,30 val.
Programa skirta: ikimokyklinukams, 1 - 8 klasių mokinių grupėms.
 
Dalyviams pristatoma bibliotekos lėlių teatro „Padaužiukai“ istorija, sukurtos lėlės, jų valdymo technika, gamyba. Vedėja pelėdikė Bronikė kūrybiškai bei žaismingai demonstruoja „Pasakų namelyje“, stovuose eksponuojamas pasakų knyaos, teatrines lėles. Vaikai turi galimybę pasirinkti personažą, paimti ją į rankas ir „prakalbinti”. Su teatrinėmis lėlėmis sekama pasaka - žaidimas „Ropė“. Praktinėje - kūrybinėje veikloje, priklausomai nuo dalyvių amžiaus, gaminamos skirtingų tipų ir sudėtingumo lėlės: 1- 2 klasių mokiniai kuria lazdelines lėles iš popieriaus; 3 - 8 klasių mokiniai - pirštukines lėles iš dirbtinio veltinio (filco). Sukurtas lėles - knygos personažus, dalyviai parsineša į mokyklą ar namus.
  • „Pelėda – išminties ir pastovumo simbolis“ *
Trukmė: 1 val.
Programa skirta: ikimokyklinukams, 1 - 8 klasių mokinių grupėms.
 
Dalyviams pristatoma bibliotekos pelėdų ekspozicija. Vedėjai pristatinėjant eksponatus, „atgyja“ personažas – pelėdikė Bronikė, kuri papasakoja, parodo sukauptus eksponatus, akcentuoja dirbinių įvairovę, gaminimo medžiagų subtilybės. Supažindina su rokiškėnų literatūriniais kūriniais apie šį mistinį paukštį. Vėliau dalyviams demonstruojamos skaidrės apie Lietuvoje gyvenančių pelėdų rūšis, ypatumus, klausomasi paukščių balsų, išmokstama atskirti pelėdos balsą. Pasitelkus lietuvių tautosaką, atskleidžiamos slėpiningos galios, mitai, legendos apie šį, manoma, paslaptingą, antgamtinių galių turintį paukštį. Vyksta komandinis žaidimas “Lobio ieškojimas“. Praktinėje dalyje iš popieriaus lankstoma pelėda.
  • „Miriorama – judanti knygos panorama“ *
Trukmė: 1 – 1,5 val.
      Programa skirta: ikimokyklinukams, 1 - 8 klasių mokinių grupėms.
 
Edukacinės programos esmė - kitoks knygos skaitymas, t.y. perskaitę knygą, dalyviai ją aptaria kartu su bibliotekininkais, ant popieriaus ritinio piešia perskaitytos knygos susiliejančius vaizdus, veikėjus. Sukurta ritininė vaikų knyga pavirsta užburiančiu judančių vaizdų filmu – miriorama, kuri yra demonstruojama kaip judanti knygos panorama. Praktinėje dalyje vyksta kūrybinis komandinis darbas: skaitymas, mąstymas, minčių reiškimas, iliustravimas naudojant įvairią techniką, įtaigus kūrinio pristatymas auditorijai.
  • „Juodai balta mintis“ *
Trukmė: 1 – 1,5 val.
Programa skirta:  4 - 12 klasių mokinių grupėms.
                     
Prezentacijos metu pristatoma ir pasakojama apie grafiką, jos rūšis, išraiškos priemones, piešimo elementus, formos. Rodomi sukurti grafikos darbų pavyzdžiai. Praktinėje dalyje kūrybinė užduotis – pasitelkus meninės išraiškos priemones, išbandomas grafikos menas, susikuriamas autorinis grafikos darbas - atvirukas draugui. Atviruką parsineša į namus.
  • „Ką ošia Dviragis?“ *
Trukmė: 1 val.
Programa skirta: 1 - 8 klasių mokinių grupėms.
 
Programos įvadinėje dalyje vyksta projekto „Aukštaitijos ETNO kilimo kūrimas“ pristatymas, interaktyvaus „kilimo“ demonstravimas, mokymas skenuoti išmaniuoju įrenginiu ir atlikti užduotis. Dalyviai supažindinami su Lietuvos ežeringu Rokiškio kraštu, Dviragio ežero geografiniais duomenimis, ežere esančia pačia didžiausia Lietuvos sala, kurioje įsikūręs Salų miestelis. Remiantis pasakojamąja tautosaka ir kita informacija, pristatomi padavimai apie ežerą bei jo kilmę. Dalyviai žinias pasitikrina viktorinoje „Ar pažįsti žuvis?“. Praktinėje dalyje-  kūrybinis užsiėmimas „Saginės žuvys“.
  • „Prisijaukink Baubą“ *
Trukmė: 1,5 val.
Programa skirta: 3 - 7 klasių mokinių grupėms.
 
Dalyviai išgirsta pasakojimą apie lietuvių mitologinę būtybę, sutinkamą tautosakoje, rašytojų kūryboje nuo seniausių laikų iki mūsų dienų – Baubą, ieško sąsajų su kitų tautų folkloru. Baubas - lietuvių vaikų mitologijos personažas, kuriuo senovėje gąsdindavo vaikus. Susipažinę su programos edukacine medžiaga, dalyviai išbando savo jėgas kūrybiniame procese - pasigaminti iš vilnos veltą darbelį. Bet, kad baubas gali būti visai nebaisus, ir, kad baimę galima nugalėti, įsitikina kiekvienas pagamintą Baubuką sušildo savo delnuose. Naujasis draugas Baubukas „parkeliauja“ į kiekvieno dalyvio namus.
  • „Knygutės pleputės“
Trukmė: 45 min.
Programa skirta: ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėms, šeimoms.
 
Programos tikslas - skatinti dar neskaitančius vaikus pamilti knygą ir atkreipti auklėtojų, tėvų dėmesį į jos svarbą vaiko vystymuisi. Dalyviai sužino apie vaikiškas knygas, kurios gali būti įvairiausių formų, kai kada net panašesnės į žaislą nei į knygą. Smagiai pristatomos smalsumą ir pažintinius gebėjimus lavinančios knygelės: žaislinės, garsinės, erdvinės, išlankstomos, paveikslėlių knygelės. Įdomios, spalvingos knygelės pamažu nutiesia vaikui kelią į žinių šalį. Praktinėje dalyje: kūrybinis užsiėmimas „Kaip pasidaryti zinę“ – išlankstomos knygelės gaminimas.
  • Ožakmenis – Rokiškio „Puntukas“ *
Trukmė: 1 val.
Programa skirta: 1 - 8 klasių mokinių grupėms.

Programos metu vyksta interaktyvaus Aukštaitijos žemėlapio – „kilimo“ su naujais 7 šiame etnografiniame regione esančiais istorijos ir gamtos paminklais pristatymas. Demonstruojamos interaktyvaus „kilimo“ galimybės, dalyviai mokosi skenuoti planšete, telefonu ir atlikti užduotis. Vėliau pasakojama akmens atsiradimo istorija, jo kelias iki šių dienų, taip pat apie didžiausius Lietuvos riedulius. Skaidrėse demonstruojama, kokie akmeniniai turtai, garsėjantys keistomis istorijomis ir neįtikėtinomis legendomis, slypi Rokiškio rajone, jo geografiniai duomenys, padavimas. Programos metu žaidžiami judrūs piemenukų žaidimai arba statoma „Akmenukų piramidė“.
  • „Kas tas kaukutis?“ *
Trukmė: 1,5 val.
Programa skirta: 2- 5 klasių mokinių grupėms.

Dalyvius skaidrėmis iliustruotas pasakojimas supažindins su lietuvių mitinėmis  būtybėmis, sutinkamomis tautosakoje, pasakose, rašytojų kūryboje nuo seniausių laikų iki mūsų dienų - kaukais. Kur gyvena kaukai, kaip jie atrodo, kuo minta? Kaip kaukai sutaria su žmonėmis? Kaip sekasi kaukams šiandien.
Susipažinę su edukacinės-mitologinės programos  medžiaga, dalyviai  išbandys savo jėgas kūrybiniame procese: pasigamins darbelį, atliktą mišria koliažo technika. Iš natūralių medžiagų pasigamintas kūrybinis darbelis „Kaukutis“ suteiks šiltų emocijų, įkvėps naujiems sumanymams, darbams.
Programa skirta sudominti lietuvių mitologija, tautosaka ir literatūra, skatinti vaikus skaityti lietuvių liaudies pasakas, per šį tautosakos žanrą formuojant augančio žmogaus asmenybę, ugdant norą pažinti.