Sėlynės biblioteka – „Rokiškis – Kultūros sostinė 2019“ muziejininkystės vingių dalyvė

Atgal

Sėlynės biblioteka – „Rokiškis – Kultūros sostinė 2019“ muziejininkystės vingių dalyvė

Sėlynės kaimo biblioteka


Rokiškis šiais metais paskelbtas Lietuvos kultūros sostine 2019. Kiekvienas 2019-ųjų metų mėnuo kviečia miestelėnus ir svečius į vis kitus kultūros vingius – teatro, šokio, muziejininkystės, dailės, etnokultūros, vizualiųjų menų, dvarų kultūros, muzikos ir literatūros. Dvylika mėnesių trunkančio projekto programas vykdyti pakviestos Rokiškio kultūros ir švietimo įstaigos, kviečiama prisidėti viso rajono įstaigoms ir žmonėms.
Sėlynės biblioteka jungiasi prie gegužės mėnesio muziejininkystės vingių: „Nuo akmeninio kirvuko iki interaktyvių ekspozicijų“, nes šis mėnuo artimiausias Sėlynės bibliotekos suplanuotoms veikoms, kur laukia didžiausias darbas. Ekspedicija „Sėlynės ir aplinkinių kaimų žmonių indėlis į Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios statybą“ - apie geranoriškus žmones, aukojusius tauriam, ilgą išliekamąją vertę turinčiam tikslui. Sėlynės kaimo bibliotekininkė atsitiktinai sužinojo labai įdomų ir netikėtą faktą, kuris suintrigavo bibliotekininkę imtis išsamių tyrimų ir surinkti bibliotekai dar vieną įdomią kraštotyrinę medžiagą. Jau pernai bibliotekininkė sužinojo, kad Rokiškio Šv. Mato bažnyčioje, priekinio altoriaus vidinėje pusėje yra iškaltos žmonių, aukojusių dabartinės mūrinės bažnyčios statybai, pavardės. Laukė ilgas ir įdomus darbas.
 Pirmoji bažnyčia Rokiškyje buvo pastatyta ir parapija įsteigta apie 1500 m. Ji buvo medinė. 1864 m. bažnyčia sudegė. Pamaldos laikytos kapinių koplyčioje. 1866 m. patvirtintas architekto Frydricho Gustavo fon Šachto mūrinės bažnyčios projektas. 1868–1877 m. pastatyta dabartinė bažnyčia. Jos fundatorius – Rokiškio grafas Reinholdas Tyzenhauzas. Architektas – Georgas Verneris iš Tirolio. Statyba rūpinosi klebonas Lionginas Rekstis, vėliau – klebonas Stanislovas Šimkevičius. Bibliotekininkei pavyko sužinoti, kad Rokiškio Šv. Mato bažnyčios statybai aukojo Sėlynės ir aplinkinių kaimų žmonės. Tada Sėlynės kaimo dar nebuvo, buvo tik viensėdžiai, priklausę Litviniškio palivarkui.
Ekspedicijos tikslas  - iš visų altoriuje iškaltų pavadinimų ir pavardžių, surašytų lenkų kalba atrinkti kaimus, žmones, priklausančius Sėlynės bibliotekos aptarnaujamam mikrorajonui. Šis darbas buvo pradėtas jau pavasarį. Bendradarbiavimas vyko su Rokiškio krašto muziejaus darbuotoju Valiumi Kazlausku, profesionaliu fotografu Dariumi Baltakiu, Rokiškio šv. Mato bažnyčios dvasininku, dekanu Eimantu Noviku. Ilgai teko derinti datą ir laiką, kol buvome įleisti į bažnyčią dirbti, o ne melstis. Šiuo metu visa medžiaga yra apdorojama, tikrinama. Norisi rasti aukojusių žmonių artimuosius, juos pakalbinti. Paprastai įdomių, netikėtų detalių, faktų atsiskleidžia bendraujant su žmonėmis ir kai jau nebesitikima nieko naujo sužinoti. Taigi viltis miršta paskutinė!
Sėlynės vyresn. bibliotekininkė Renata Baltrūnienė