„Velykų pasiutpolkė“ Sėlynės bibliotekoje

Atgal

„Velykų pasiutpolkė“ Sėlynės bibliotekoje

Sėlynės kaimo biblioteka


Kiekvieną dieną nesugražinamai tolstame nuo epochos, kurioje mūsų protėvių patyrimas, mąstysena buvo artimai susiję su mitologija. Laikas keičia žmones. Senieji papročiai ir apeigos įgauna kitokią prasmę, nulemtą mūsų dienų kultūros. Tačiau svarbiausia, kad mes nepamirštume savo tradicijų, kurios mums padeda išlikti savimi.
Velykos - gražiausia pavasario šventė. Jos švenčiamos pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Prieš šias šventes kiekvieno lietuvio namuose prasideda tikra „Velykų pasiutpolkė“. Artėjant Velykoms daugelis ima sukti galvas iš kur gauti laiko tinkamam pasiruošimui. Juk tiek visko reikia padaryti: namus sutvarkyti (prieš Velykas būtina išmesti užsigulėjusius namuose daiktus), maisto nupirkti, pagaminti kuo daugiau šventinių patiekalų, kuriuos degustuos šeima, kaimynai, giminės. Šventinio stalo dekoras – šių dienų „topas“. Neatsiejamas Velykų stalo atributas – marginti kiaušiniai, reiškiantys atgimimą. Ankščiau kiaušiniai buvo dažomi viena spalva – raudonai, šiandien – nesuskaičiuojama galybė kiaušinių marginimo būdų.
Sėlynės kaimo bibliotekoje pasiruošimas Velykoms prasidėjo su balandžio mėnesio pradžia.  Akcija „Knygų Velykos“ balandžio mėnesį kvietė gyventojus dovanoti bibliotekai knygas. Akcija tikslinga – nežinai, kada žmogus sugalvos atsikratyti knyga, nusibodus valyti nuo jos dulkes, galbūt prieš Velykas! Ne tik pavieniai žmonės jau dovanojo Sėlynės bibliotekai daugybę knygų, gavome dovanų ir iš Obelių Laisvės kovų istorijos muziejaus.
Vis aukščiau kildama saulutė ilgina dieną, sidabriniais kačiukais pasipuošia blindės, pakyla auksu spindintys šalpusnių žiedai. Tai  - ženklai, kurie skelbia – artėja Velykos! Spaudinių paroda „Velykų pasiutpolkė“, veikianti balandžio mėnesį Sėlynės bibliotekoje padės greičiau ir paprasčiau pasiruošti Velykoms. Čia gausu Velykų papročių ir  burtų, šventinių valgių receptų, lengvai įgyvendinamų spalvingų Velykų stalo kompozicijų,  kiaušinių marginimo idėjų.
Sėlyniečiai mielai prisidėjo prie gerumo akcijos sergantiems onkologinėmis ligomis „Spalvotas pavasaris“. Biblioteka yra tas gerumo tiltas tarp sergančiųjų ir palaikančiųjų, kuris surenka iš rankdarbių mylėtojų ir geros valios žmonių jų numegztus šiltus aksesuarus, kurie sušildys, papuoš ir apglėbs dėmesiu onkologinius kovotojus. Į Sėlynės biblioteką jau atnešta vilnonių kojinių ir tapkučių.
Tikriausiai lengva atspėti, koks pagrindinis Velykų šventės simbolis? Pramuši ledą, rasi sidabrą, pramuši sidabrą – rasi auksą..(Kiaušinis)(Lietuvių liaudies mįslė) Kiaušiniai – svarbiausias Velykų valgis, o jų dažymas ir marginimas – pats gražiausias ir maloniausias šios šventės paprotys. Edukaciją „Kuriame Velykinį margutį“ balandžio 11 dieną Sėlynės bibliotekoje vedė laibgalietė Alva Milašienė. Kiekvienais metais stengiamės išbandyti vis naują kiaušinių marginimo būdą. Šiais metais Alva pamokė sėlyniečius dekoruoti kiaušinį apsukant ryškiais įvairiaspalviais siūlais, puošiant šiaudais ir sedula. Procesas ilgas, kruopštus, bet užtai kokio gražumo kiaušiniai gaunasi!
Laimos Bieliūnienės filmą „Prisikėlimas“ apie senovinius Velykų papročius, tradicijas žiūrėjome su pakylėjimu – tiek matytų savų žmonių, visi pasipuošę, gerai nusiteikę, juk Velykos ne tik gamtos atgimio, bet ir gyvenimo atsinaujinimo simbolis.
Sėlynės vyresn. bibliotekininkė Renata Baltrūnienė