Įspūdžiai iš kelionės

Atgal

Įspūdžiai iš kelionės

Pandėlio miesto biblioteka


Pandėlio miesto bibliotekoje vyko susitikimas su Rokiškio tautodailininkų skyriaus pirmininke Birute Dapkiene. Klausėmės jos įspūdžių iš kelionių po Etiopiją ir Saudo Arabiją. Puiki pašnekovė ir nuostabi fotografė Birutė Dapkienė išsamiai ir įdomiai dalijosi  kelionės įspūdžiais su pandėliečiais.
Klausytojus užbūrė nematyti Afrikos vaizdai iš kelionės po Etiopiją. Negirdėti įspūdžiai apie sustojusio laiko pasaulį iš susitikimų su pirmykštėmis Mursi, Hamerių ir Karių gentimis. Etiopija viena seniausių ir skurdžiausių pasaulio šalių, bet nepaisant to, labai autentiška, nes niekada nebuvo kolonizuota. Neabejotinai didžiausias Etiopijos turtas – jos unikalios gentys. Tačiau, pasak pašnekovės, jeigu neturėsi vietinių vedlių, niekada nepateksi į uždaras gentis. Lankydamasi Hamerių gentyje, Birutė Dapkienė pateko į „Šokinėjimo per jaučius“ šventę, kurios metu berniukai įšventinami į vyrus. Šventės kulminacija – jaunuolio ėjimas per sustatytų į eilę jaučių nugaras. Jei nuogas kandidatas į vyrus bėgdamas nenugriūva, gali susirasti žmoną ir kurti šeimą.
Mursi genties moterys išgarsėjo tuo, kad moterys puošiasi į lūpas įvertais moliniais diskais (lėkštelėmis) – kad velnias pro burną neįlįstų. 15–16 metų mergaitei prapjaunama apatinė lūpa ir į skylę įstatomas molinis diskas. Laikui bėgant, lūpa vis labiau tempiama, o diskas didinamas. Kuo didesnis diskas, tuo moteris yra labiau vertinama būsimo jaunikio.
Birutė Dapkienė ne tik įdomiai pasakojo apie kelionę, bet ir rodė parsivežtus suvenyrus: šukas, molines lėkšteles, kurios veriamos į lūpas, ir kt.
Pandėliečiai džiaugėsi  susitikimu. Jie Birutės Dapkienės pasakojimo dėka, tarsi  nukeliavo į paslaptingą ir unikalią šalį – Etiopiją.
Pandėlio m. vyresn. bibliotekininkė Aušra Skaburskienė