Edukacinis užsiėmimas „Knyga: nuo molinės iki skaitmeninės“

Atgal

Edukacinis užsiėmimas „Knyga: nuo molinės iki skaitmeninės“

Pandėlio miesto biblioteka


Tradiciškai, knyga yra laikomas leidinys, turintis daugiau kaip 49 puslapius. Tačiau kultūrinė knygos svarba yra gerokai gilesnė. Visi suprantame, kad knygos padeda lavinti kalbą. Jos moko mus išreikšti savo mintis, išreikšti save. Jos suteikia ne tik žinių, bet lavina vaizduotę, teikia naujų sąvokų, idėjų. Knygos gali suteikti jėgų ir įkvėpimo.
Nors praėjo jau 472 metai nuo pirmosios lietuviškos knygos išleidimo, daug kam mintyse dar skamba pirmosios Katekizmo prakalbos kreipinys: „Broliai, seserys! Imkit mane ir skaitykit…“. Norėdami atsiliepti į knygos žodžius, vasario 27 dieną Pandėlio gimnazijos penktokai rinkosi į edukacinį renginį tema „Knyga: nuo molinės iki skaitmeninės“,  kurį vedė Rokiškio raj. Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Snieguolė Galvelienė. Viešnia papasakojo, kad knygos, kai dar nebuvo išrastas popierius, buvo rašomos ir spausdinamos ant įvairių medžiagų: molinių lentelių, papiruso, pergamento. Rankų darbo popieriaus tėvynė yra Kinija. Išradus popierių, atsirado daugiau knygų. Įvairiose šalyse egiptiečių pavyzdžiu kūrėsi raštingųjų luomas, knygų perrašymo dirbtuvės. Pirmieji perrašinėtojai rašydavo žąsies plunksna. Knygų turinys dažniausiai būdavo religinis. Buvo prisiminti ir Lietuvos knygos istorijai nusipelnę žmonės: Mažvydas, parašęs knygą ,,Katekizmo prasti žodžiai…“, Johanas Gutenbergas, išradęs stakles, kurios labai pagreitino knygų spausdinimą.
Mokiniai sužinojo, kad popierių gamino net iš skudurų, o tik vėliau iš medienos. Mokiniai susipažino su knygų paroda: senoji „kantyčka“, Brailio raštu rašytos knygos ir įvairių formų ir dydžių knygos. Edukacinio renginio vedėja pateikė įvairių klausimų apie lietuvių kalbą ir knygas.
Kasdien pasaulis keičiasi ir atsiranda naujų dalykų. Ne išimtis, jog įprasta, spausdintinė knyga naujajame amžiuje taip pat keičia savo rūbą. Po truputį į pasaulį jau įžengė naujo tipo knygos – skaitmeninės knygos. Tad skaitmenines knygas galima pavadinti nauja knygų tipų era.
Knygų teikiama nauda yra neišmatuojama. Skaitantis žmogus yra gyvas žmogus, kuris mąsto, lavinasi ir neturi laiko nuobodžiauti. Anglų filosofas Francis Bekonas pasakė: „Knygos – minties laivai, plaukiojantys laiko bangomis ir rūpestingai gabenantys savo brangų krovinį iš kartos į kartą“. Priimkime šį krovinį su meile ir pagarba, ir saugokime jį ateities kartoms.
Pandėlio m. vyresn. bibliotekininkė Audronė Kiaulėnienė