Tradicinė Šv. Agotos Duonos šventė Panemunyje

Atgal

Tradicinė Šv. Agotos Duonos šventė Panemunyje

Panemunio biblioteka


Nuo seno žmonės tiki, kad per šventą Agotą, vasario 5-ąją, pašventintas gabalėlis duonos apsaugos nuo gaisrų, nelaimių, ligų ir nugalės bet kokį blogį. Nuo seno duonos kepimas buvo lydimas tam tikrų apeigų, papročių ir mitologijos. Duona apdainuojama poetų ir rašytojų kūriniuose.
Panemunio bibliotekoje jau tradicine tapusi Šv. Agotos Duonos popietė šiemet vyko vasario 9 dieną. Renginį pradėjo bibliotekininkė Elena su savo sūnumi Elijumi lėlių spektakliu - lietuvių liaudies pasaka „Kaip vilkas užsimanė duonos išsikepti“. Pasakos tikslas parodyti koks ilgas ir sunkus Duonelės kelias, kiek visko reikia nudirbti, norint ją skanauti. Susirinkusieji žiūrovai taikliai atsakė į klausimą, kodėl vilkas išbėgo iš miško ir nebenorėjo pats kepti duonos.
Popietėje pasirodė panemuniečiai vaikai: Kristina, Šarūnas, Faustas, Arminas ir jų mokytoja Irena Veikšrienė, kurie skyrė gražius žodžius ir liaudiškus šokius, priminė be kokių dalykų nebūtų duonos ant stalo.
 Su nekantrumu visi laukėme ir Svetlanos Šerepkienės, atvykusios iš Kazliškio. Ji papasakojo kaip pati pradėjo kepti duoną, apie sėkmes ir nesėkmes, supažindino su tešlos minkymo eiga ir kepimu. Skanavome jos keptos šviesios ir tamsios duonos. Kąsnis išties tirpo burnoje ir buvo labai skanus. Kepėja šmaikštavo, kad kiekvienos edukacijos metu būna pateikiamas klausimas, ar ji kepa duoną senovinėje malkomis kūrenamoje duonkepėje, o atsakymas pateikiamas paprastas: „kuomet pradėsime vėl važinėti į darbus ekologiška priemone – arkliais, tuomet ir duoną kepsiu  duonkepėje.“ pasakojo S. Šerepkienė. Edukacijos metu visi bendravome ir kartu dalijomės patirtimi ir įspūdžiais, o kepėja dosniai apdalino susirinkusiuosius duonos raugu ir ragino pasiryžti išsikepti savo naminės duonos su meile, nes tai nėra sudėtinga ir puikiai pavyksta kiekvienoje virtuvėje esančioje  elektrinėje orkaitėje.
Renginiui muzikinę programą dovanojo Panemunio saviveiklininkų vokalinis ansamblis, vadovaujamas Virginijaus Venciulio. Su dainomis apie duoną perėjome į skaniausią popietės dalį, kuomet ragavome atsineštų patiekalų, kurių svarbiausias ingredientas - duona. Teko ne tik skanauti, bet ir išrinkti nominantus, kurie buvo apdovanoti originaliais kaklo papuošalais – riestainių karoliais. Apdovanojimus įteikė Panemunio bendruomenės pirmininkė Danutė Gabriūnienė. Su linksma gaida netilo pašnekesiai ir muzika.
Gera susieiti visiems, pasibūti ir praleisti žiemos popietes.
Vyresn. bibliotekininkė Elena Baronienė