Kavoliškio bibliotekoje popietė „Duonelė mūsų – ji šventa“

Atgal

Kavoliškio bibliotekoje popietė „Duonelė mūsų – ji šventa“

Kavoliškio biblioteka


Jau nuo seno lietuviai tikėjo, kad vasario 5-ąją, Šv. Agotos dieną pašventinta duona saugos nuo gaisrų, žaibų ar ligų. Eidami grybauti ar uogauti, žmonės įsidėdavo gabalėlį pašventintos duonos, kad saugotų nuo gyvačių įkandimų. Šv. Agotos duona populiari ir šiandien.
Kavoliškio bibliotekoje vasario 5 dieną, vyko popietė „Duonelė mūsų - ji šventa“, skirta Šv. Agotos dienai. Popietėje dalyvavo Kavoliškio mokyklos–darželio 1-3 klasių moksleiviai ir jų mokytoja Birutė Ramelienė. Popietė buvo pradėta Justino Marcinkevičiaus eilėraščiu „Duona“.
Mokiniai buvo supažindinti su Šv. Agotos dienos reikšme, bei duonelės keliu iki mūsų stalo. Duona apdainuota poetų ir rašytojų, minima seniausiame liaudies kūrybos žanre, smulkiojoje tautosakoje, sutartinėse, sakmėse, tikėjimuose, kalendorinėse bei agrarinėse apeigose. Duona buvo labai gerbiama, vadinama šventa, jai buvo suteikiamos žmogiškos savybės: ji maitina žmones, juos myli, verkia tinginio valgoma, užgauta pyksta, išeina iš namų.
Aptarėme su moksleiviais patarlių reikšmę, minėme mįsles bei tęsdami skaitymo skatinimo tradiciją, skaitėme estų liaudies pasaką „Stebuklinga duona“. Diskutavome, kokia svarbi ir mylima yra mūsų kasdieninė duonelė. Popietės pabaigoje vaišinomės džiovinta, traškia duonele. Ši popietė tai gražios ir lietuviškos tradicijos pradžia, kurią būtina puoselėti. Bibliotekoje vyksta spaudinių paroda „Duonelė mūsų - ji šventa“.
Vyresn. bibliotekininkė Jūratė Bulavienė