Rytmetis vaikams „Kaip atsirado knygos?“ Pandėlio miesto bibliotekoje

Atgal

Rytmetis vaikams „Kaip atsirado knygos?“ Pandėlio miesto bibliotekoje

Pandėlio miesto biblioteka


Sausio 17 dieną Pandėlio miesto bibliotekoje vyko rytmetis „Kaip atsirado knygos?“. Susitikime dalyvavo Pandėlio UDC vaikų lopšelio darželio „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai ir jų auklėtoja Aldona Muradova.
Vaikams visada kyla klausimas, kaip ir iš kur atsiranda knygos? Tad ir šio susitikimo metu jie mąstė, spėliojo, kaip žmonės perduodavo informaciją tada, kai dar nebuvo raidžių, popieriaus, knygų, kai dar niekas nerašė laiškų...
Tad, pirmiausia, Pandėlio darželinukai ir susipažino su knygos atsiradimo istorija.   Vaikams buvo įdomu išgirsti, kad mūsų raštas atsirado iš senovinių primityvių piešinių ir ženklų, kuriuos ant uolų piešdavo, o ant kaulo raižydavo dar akmens amžiaus žmonės. Laikui bėgant piešinėliai keitėsi, darėsi vis paprastesni ir iš jų atsirado raidės. Kadaise raidė A buvo jaučio galvos piešinys, o raidė P – arklio galva.
Vaikai sužinojo, kad nuo seniausių laikų žmonės rašydavo ant papiruso lakštų, kuriuos laikydavo suvyniotus į ritinius, taip pat, kad knygą sudarė bambuko juostelės, palmių lapai, medžio žievė. Buvo smagu spėlioti egiptiečių hieroglifus, ką reiškia vienoks ar kitoks sutartinis ženklas. Auklėtoja pagal sutartinius ženklus sugalvojo istoriją, kurią iššifravome kaip patyrę knygų rašto žinovai. Vaikams buvo įdomu išgirsti, kad senovėje žmonės smailia lazdele rašydavo ant minkšto molio plytelių, ant išdirbtos odos, vadinamos pergamentu, kalė, graviravo, rašė ant sienų, uolų, akmens, medžio lentų. Vėliau buvo sukonstruota spausdinimo mašina, dar vėliau pagamintas kopijavimo aparatas, vėliau išrasta automatinė raidžių liejimo mašina. O šiuolaikinės spausdinimo mašinos yra kompiuterizuotos. 
Kiekvienas susitikimas su darželinukais supažindina juos ir su knygelėmis. Skaitydami S. Pečiulytės knygą „Noriu šuniuko“ visi kartu inscenizavome knygelės istoriją pavirsdami beždžionėmis, drambliais, liūtais ir papūgomis. Pabandėme suprasti, ko gi moko būtent ši knygelė ir kaip knygos padeda gyventi kiekvienam iš mūsų. Susitikimo pabaigoje visi kartu pasigaminome iš popieriaus skirtukus. Taigi knyga yra geriausias mūsų draugas, kuri visada mums padės ir patars. Mylėkime ir draugaukime su knyga.
Pandėlio m.  vyresn. bibliotekininkė A. Kiaulėnienė