Biblioteka visiems

Atgal

Biblioteka visiems

Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.
Pirmasis žingsnis jau žengtas – 2021 m. rugsėjo 21 d. renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu pasirašytas manifestas (aktyvinti), kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais ir lankytojais Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose.
 
Svetainėje www.bibliotekavisiems.lt  rasite manifestą, visas bibliotekų naujienas, socialines istorijas, mediateką ir kitą naudingą informaciją, skirtą bibliotekų specialistams ir įvairią negalią turintiems lankytojams.
 
Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“.
 
Iniciatyvą vykdo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.
Iniciatyvos partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“.
Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Autizmui draugiškų priemonių rinkinys
Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus lankytojams esame paruošę:
 
SOCIALINĖ ISTORIJA
 
Socialinė istorija padės susipažinti su bibliotekos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais, kurie jus čia pasitiks. Jei planuojate apsilankymą kitose bibliotekose, galite peržiūrėti bendrą socialinę istoriją, skirtą visoms bibliotekoms.
 
 
SOCIALINIS PLAKATAS
Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Socialiniu plakatu, kuriame rasite jus aptarnaujančių darbuotojų nuotraukas, trumpus prisistatymus – jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau žinosime ir laisviau bendrausime.
 
 
SENSORINIS IR INFORMACINIS ŽEMĖLAPIAI
Šie žemėlapiai padės greičiau rasti norimą erdvę ar ramų kampelį bibliotekoje.
 
 
PAŽINTINIS VAIZDO FILMAS
 
Bendradarbiaujant su ASS specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčių vaikų šeimomis bibliotekos lankytojams parengtas Pažintinis vaizdo filmas, kuriame kviečiame susipažinti su patarimais, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį komunikuojant su ASS ir kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.
 
 
SENSORINIS GESINTUVAS
Jeigu jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinyskuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti.
„Sensorinio gesintuvo“ priemones rasite vaikų ir jaunimo skyriaus Edukacijų ir atradimų erdvėje. Kilus klausimams kreiptis į darbuotojas, tel. 8 458 52793.
 
Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijų projektą „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“ finansuoja LR kultūros ministerija.
Sensoriniai skaitymai
SENSORINIAI SKAITYMAI IR KINO SEANSAI
 • Kiekvieno mėnesio antrą antradienį 10 ir 15 val. kino seansai autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams. Jų metu vaikai gali pajausti tikrą kino teatro atmosferą jiems pritaikytoje ir supratingoje aplinkoje, kur tėvai gali nesijaudinti dėl vaikų keliamo triukšmo ar šurmulio, susipažinti su kitais vaikais ir jų tėveliais.
 • Kiekvieno mėnesio trečią trečiadienį 10 ir 15 val. edukacinė programa „Sensoriniai skaitymai“ autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams. Užsiėmimų metu vaikams suteikiama galimybė patirti pasakojimą ne tik klausantis, bet ir kitais pojūčiais. naudojant sensorines priemones, žaidimus, įvairias užduotis, vaikai įtraukiami į istoriją, turtinamas jų žodynas.
 
 
METODINĖ PRIEMONĖ
 
Metodinė priemonė „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“, kuria dalijamės bibliotekose vykdomos „Sensorinių skaitymų“ programos ir sensorinių skaitymų gerąja praktika, leidžiančia autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams geriau suvokti ir patirti skaitomą tekstą.
 
Specializuotų bendravimo kortelių kūrimas naudojantis programine įranga „boardmaker“
Bendravimo kortelės komunikacijai su įvairių gebėjimų galių žmonėmis
Sunku suprasti artimuosius? Susikurk bendravimo kortelių rinkinį bibliotekoje!
Tęsdama iniciatyvos „Biblioteka visiems“ veiklas Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka įgijo adaptyvią programinę įrangą „Boardmaker“, kuri suteikia galimybę konkrečiais grafiniais simboliais, ženklais sukurti aktualią ir individualizuotą bendravimui skirtą medžiagą – bendravimo korteles.

Kas yra „Boardmaker“ ir jos nauda?
Bendravimas su asmeniu, turinčiu kalbos, elgesio ar kitų sutrikimų, reikalauja specialių bendravimo įgūdžių. Tam tikrais atvejais būtinos ir pagalbinės komunikacijos priemonės, kurios papildo ar net pakeičia šnekamąją kalbą.
Bendravimo kortelėse pavaizduoti grafiniai simboliai ir piešiniai padeda iškomunikuoti paprastas gyvenimiškas situacijas (pvz., nupiešta stiklinė gali reikšti teiginį „Noriu gerti“ arba klausimą „Nori gerti?“) ir tokiu būdu lengviau susikalbama. Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje įdiegta programinė įranga „Boardmaker“ palengvina šių bendravimo kortelių rengimą ir siūlo net 50 tūkst. tam skirtų piešinių archyvą, suskirstytą į įvairias kasdieninio bendravimo temas.
 
Kam skirta ši paslauga?
Bendravimo kortelėmis patogu naudotis tėvams, pedagogams, logopedams bei kitiems specialistams, dirbantiems su asmenimis, turinčiais kalbos, elgesio ir emocijų sutrikimų, cerebrinį paralyžių, intelekto sutrikimų, įvairiapusių raidos, autizmo spektro sutrikimų ir kt.
 
Kaip pasinaudoti?
Naudotis programine įranga „Boardmaker“ ir susikurti bendravimo korteles galima dviem būdais:
 
Užsiregistruoti individualiai kontaktinei darbo „Boardmaker“ programa konsultacijai / mokymui Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Klaipėdos, Šiaulių apskričių viešosiose bibliotekose arba Lietuvos aklųjų bibliotekoje ir savarankiškai susikurti bendravimo korteles pagal individualų poreikį vietoje (paslauga teikiama tik asmenims su galimybių pasu);
 
Dėl konsultacijos Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje teirautis:
Vyresn. bibliotekininkė Dovilė Kuliešienė
Tel. (8 45) 46 55 65
 • Užsakyti nuotolinę kortelių parengimo paslaugą Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Šiuo atveju užsakovas gaus bendravimo elektroninę kortelių rinkinio versiją pagal pateiktus individualius poreikius ir galės jas atsispausdinti. Taip pat yra galimybė gauti jau atspausdintą (galima ir laminuotą) rinkinį paštu.

Kiek tai kainuoja?
Kontaktinės konsultacijos, galimybė savarankiškai naudotis įranga bibliotekoje ir / ar elektroninės bendravimo kortelių versijos parengimas yra visiškai nemokami.
Spausdinimo ir laminavimo kaina Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje:
 • Nelaminuotas nespalvotas (juodai baltas) storesnis lapas – 0,10 Eur.
 • Nelaminuotas spalvotas storesnis lapas – 0,30 Eur.
 • Laminuotas nespalvotas A4 lapas – 1,60 Eur.
 • Laminuotas spalvotas A4 lapas – 1,80 Eur.

Spausdinimo ir laminavimo kaina Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje:

 • Nespalvotas spausdinimas A4 – 0,06 Eur.
 • Nespalvotas spausdinimas A3 – 0,12 Eur.
 • Spalvotas spausdinimas A4 – 0,50 Eur.
 • Spalvotas spausdinimas A3 – 1,20 Eur.
 • Laminavimas A4  – 0,60 Eur.
 • Laminavimas A3 – 1,20 Eur.
 • Laminavimas A5 – 0,50 Eur.
Tel. nr.: 8 458 26912
 
Jei rinkinys bus pristatomas į namus, pristatymo išlaidas taip pat turės apmokėti užsakovas.
Biblioteka yra tam, kad padėtų spręsti problemas. Jei sunku kalbėtis žodžiais – pasitelkite vaizdų kalbą!
Daugiau informacijos apie iniciatyvą „Biblioteka visiems“ rasite www.bibliotekavisiems.lt
Paslaugos regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims
Negalintys skaityti įprastos knygos, kviečiami rinktis garsinę knygą ar žurnalą!
Specialiųjų formatų leidiniai išduodami pateikus negalią ar sutrikimą, dėl kurio žmogus negali skaityti įprasto spausdinto teksto, patvirtinantį dokumentą. 
 
Įrenginiai bibliotekoje, skirti regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims:
 • Brailio rašto spausdintuvas (kartu su įlaminavimo įrenginiu ir puslapių susegėju).
 • Kompiuteris, kuriame instaliuota ekrano skaitymo programa JAWS, pageidaujamą tekstą perskaitanti balsu.
Specializuota darbo vieta
 
Lankytojų skyriuje (Nepriklausomybės a. 16) įrengta speciali darbo vieta, kuri leidžia patogiai naudotis bibliotekos informacijos ištekliais. Šioje darbo vietoje yra:
 • lietuvių kalbos sintezatorius,
 • ekrano didinimo programa MAGIC, kuri leidžia ekrane matyti nuo 12 iki 16 kartų padidintą tekstą ir grafinę medžiagą,
 • ekrano skaitymo programa JAWS, kuri pageidaujamą informaciją skaito balsu,
Lietuvos audiosensorinės bibliotekos skyrius
 
Lankytojų skyriuje (Nepriklausomybės a. 16) veikia Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Panevėžio padalinio Rokiškio skyrius, kuriame regos ar kitą negalią turintys asmenys gali pasiskolinti į namus garsines knygas ir žurnalus (MP3 laikmenoje).
 
Tam reikia turėti:
 • LIBIS skaitytojo pažymėjimą,
 • asmeninį MP3 grotuvą arba kompiuterį,
 • gydytojo pažymą*.
*Teisę naudotis Lietuvos aklųjų bibliotekos išleistais specialiųjų formatų leidiniais turi tik regos ir kitą negalią, dėl kurios neįmanoma skaityti įprastinių spaudinių, turintys žmonės (LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, 2011, 10 str. 1 d.).
Daugiau informacijos apie šią paslaugą teikiama tel. 8-458-52824. 
 
Virtuali garsinių leidinių biblioteka
 
Siekdami užtikrinti kuo geresnes paslaugas savo skaitytojams, dirbame su virtualia biblioteka ELVIS, todėl galime pasiūlyti populiarių įgarsintų leidinių (tūkstančių pavadinimų).
Nedelsdamas registruokis pats ar registruok artimą žmogų virtualioje bibliotekoje ELVIS https://elvislab.lt/ – garsinę knygą atsisiųsti paprasta, o stebuklą ji sukuria didelį!
 
ELVIS (Elektroninių Leidinių Valdymo Informacinė Sistema) – tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. Virtualią biblioteką ELVIS sukūrė ir administruoja Lietuvos audiosensorinė biblioteka, jos fonduose saugoma:
 • tūkstančiai populiarių įgarsintų grožinės literatūros knygų;
 • įgarsintos knygos vaikams (tarp jų – ir mokiniams rekomenduojama literatūra);
 • įgarsinti žurnalai;
 • savišvietai ir studijoms skirti leidiniai skaitmeniniais formatais (PDF, DAISY);
 • skaitmeniniai leidiniai Brailio raštu;
 • filmai ir spektakliai su garsiniu vaizdavimu;
 • garso spektakliai ir tinklalaidės.

Kas gali naudotis ELVIS?

 • asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos;
 • vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų;
 • vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją);
 • silpnaregiai ir neregiai;
 • asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.
Daugiau informacijos el. paštu elvis@labiblioteka.lt
 
Mūsų kontaktai: +370 458 52824, el. paštu: knyga@rokiskis.rvb.lt
Paslaugos judėjimo negalią turintiems asmenims
Bibliotekoje įrengtas atskiras įvažiavimas, liftas (Nepriklausomybės a. 16), tualetai, skirti negalią turintiems asmenims.
 
KNYGŲ PRISTATYMO Į NAMUS PASLAUGA
 
Siekdami užtikrinti turiningą laisvalaikį su knyga tiems, kurie neturi galimybių atvykti į biblioteką, mūsų darbuotojai knygas ir kitus leidinius pristatys tiesiai į namus.
 
Leidinių pristatymo į namus paslauga kviečiame naudotis asmenis:
 • turinčius judėjimo negalią;
 • turinčius senatvės judėjimo problemų;
 • dėl sveikatos sutrikimų negalinčius savarankiškai judėti.

Kaip pasinaudoti paslauga:

 • norinčius užsakyti leidinį kviečiame paskambinti bibliotekos darbo dienomis nuo 9–18 val.;
 • pristatymus vykdome kartą per mėnesį. 2-3 dienas prieš užsakymo pristatymą su skaitytoju dar kartą susisiekiame telefonu asmeniškai;
 • vieno apsilankymo metu atnešame ne daugiau kaip 5 iš anksto užsakytas knygas;
 • leidinius išduodame mėnesio laikotarpiui su galimybe šį terminą pratęsti dar du kartus;
 • jei leidinys nerezervuotas kito skaitytojo, grąžinti perskaitytas knygas galite pranešdami apie tai telefonu  ir suderinę grąžinimo laiką su bibliotekos darbuotoju.

Naudotis paslauga gali tik skaitytojo pažymėjimą turintys asmenys:

 • jei dar nesate registruotas bibliotekos skaitytojas ar pametėte pažymėjimą, Jums bus išduotas naujas;
 • registruojantis reikia pateikti savo asmens duomenis. Jei privačių duomenų nenorite teikti telefonu, turėsite atvykti į biblioteką ir užsiregistruoti;
 • skaitytojo pažymėjimo galiojimo laikas neribotas ir galioja visose Lietuvos bibliotekose!
 
Mūsų kontaktai: +370 458 52824 arba el. paštu: knyga@rokiskis.rvb.lt